Tepeli Konya Mutfağı & Kebap; Konya Lezzetlerini İstanbul’a Taşıyan Mekan.

0

Konya Mutfağından bahsetmek gerekirse;13. y.y.`dan bu yana her türlü görüşün ifade edilip hoş görüldüğü önemli kültür – sanat merkezi olmasıyla dönemin filozof ve düşünürlerine ev sahipliği yapmış, düşünsel anlamda tam bir kültür mozaiği oluşan şehirde Konya Mutfağı da bu kültür mozaiğinden etkilenmiş, Klasik Türk Mutfağının temellerini oluşturan çok özel bir Mutfak Kültürü oluşmuştur. Selçuklu Mutfağının geleneklerine bağlı kalınarak Konya Yemek Kültürünü İstanbul’a taşıyan Tepeli Konya Mutfağının lezzetlerini yaşatıyor.

Tepeli Konya Mutfağı ve Kebap; İstanbul Kartal’da birkaç ay önce açılan açık mutfağa sahip tüm yemeklerin hijyenik ve özenli bir şekilde hazırlandığı büyük bir mekan.

Geniş ve lezzetli bir menüye sahip restoranda favorim; Kuşbaşılı pide, Kuzu Trit ve Sac Arası tatlısı oldu. Deneyimlediğim tüm lezzetlere aşağıda yer veriyor olacağım.

İlk olarak; meşhur Konya lezzetlerinden olmazsa olmaz, ”Bamya Çorbası” ile başladım herkeS bamya çorbasını sevmez ama Konyalılar bu işi iyi biliyor. Amasya’dan gelen kurutulmuş küçük çiçek bamyalar, kuşbaşı et suyu ile yapılıyor. Özellikle kış aylarında denendiğinde çok daha faydalı olacağını düşünüyorum. Yanında bol köpüklü ayran içmeyi ihmal etmeyin. Fiyat; 13 TL.

Ana yemek olarak aldığım; 8 saat fırında pişirilen kuzu kuşbaşı eti ile yapılan Konya Tirit’i beğendiklerim arasında yer alıyor. Hem kuzu kokusu bulunmuyor hemde oldukça lezzetli.

Konya mutfağının en bilindik lezzetlerinden ”Etli Ekmek ve Bıçak Arası Pide”  de nefisti. Pideler ve etli ekmek, uzun yıllarda özel olarak yetişen (tırnakçı) ustalarının elinden mayasız özel Konya kırık kepekli unundan hamuru yapılıyor ve etler Konya’dan geliyor. Uzun pideler; kıymalı, kuşbaşılı, Konya peynirli, peynirli yumurtalı, kıymalı peynirli gibi çeşitleri bulunuyor. Fiyatlar; 14- 26 TL arasında değişiyor.

Denediğim, karışık pide çok lezzetliydi içerisinde; etli ekmek, bıçak arası, peynirli ve özellikle kuşbaşılı olan kısım şahaneydi. Fiyat; 26 TL.

Tatlı ile harika bir son yaşıyorum. ”Sac Arası” Konya yöresine özgü, bol fıstık yufka ve tereyağı ile sarma şeklinde yapılan deyim yerindeyse şahane bir tatlı. Kaymak yada dondurma eşliğinde sunuluyor. Gerçekten hakkını vererek yapmışlar hem tazecik, hem de hafif tatlısıyla beni mest etti. Fiyat; 11 – 12 TL.

Konya’yı ayağımıza getiren bu lezzetler ile tanışmak isterseniz bu mekana uğramalısınız. Özellikle favorilerim; Kuşbaşılı Pide, Kuzu Trit ve Saç Arası tatlısı yemenizi öneriyorum.

Adres: Topselvi Mahallesi, D-100 Güney Yanyolu No:12, 34893 Kartal/İstanbul
Telefon: 0216 353 5554
Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply