Çınarcık’ta Bir Günde Ne Yapılır?

4

IMG-20160804-WA0028-01

İstanbul’a yakın kaçış noktaları her zaman favorim olmuştur. İstanbul’dan 2 saatlik kısa bir yolculuk ile tatil beldesinde olmak, denize girmek, doğal ortamla bütünleşmek şahane bir duygu bu nedenle daha önce hiç gitmediğim ve denizinin güzel olduğunu duyduğum Yalova’ya bağlı Çınarçık’a günübirlik gitmeye karar verdim.

IMG-20160804-WA0031

Yenikapı’dan İDO’nun düzenlediği Çınarçık deniz otobüsünü kaçırınca hiç üzülmedim çünkü; Yalova’ya gidip oradan da Çınarçık’a dolmuş ile 15dk gibi bir süre de geçmek mümkün olabiliyor. Bu nedenle bende Yalova bileti alıp, Çınarçık’a bu şekilde ulaşım sağladım. Hatta dönerken Çınarçık seferlerinin az ve erken bitiyor olmasından dolayı yine tercihim Yalova’dan yana oldu. Güncel Deniz otobüsü saatleri ve fiyatlarını  İDO sitesinden kontrol edebilirsiniz.

IMG-20160804-WA0030

Yalova Deniz Otobüsünü kaçırınca mecburen Yenikapı Deniz Otobüsleri Terminal’inde vakit geçirmem gerekti; BTA şirketlerinin Yenikapı Supervisoru Uğur Bey eşliğinde  Cakes & Bakes ‘in muhteşem günlük sandviçleri ve lezzetli tartoletlerinin yanında çay ve limonata alarak biraz zaman geçirdim daha sonra kalan vaktimde Tadında Anadolu ‘nun organik ürünlerinden oluşan standı gezerek vakit geçirmek çok keyifli oldu zaman su gibi akarak bu lezzetlerle taçlandı.

20160801_172323

Bir tatil beldesine bu kadar hızlı ulaşınca bir anda kendimi ışınlanmış gibi hissettim. Çınarçık’a varır varmaz, ilk dikkatimi çeken meydan kısmından başlayarak boydan boya yöreyi çevreleyen deniz kısmında insanların denize giriyor olmasıydı. Hatta tam vapur iskelesinin hemen yanı başından başlıyor; bu insanlar diğer tatil yörelerine göre biraz daha farklı adeta yerlisi olmuşlar, şezlonglarda güneşlenenler, denize girenler, tavla oynayanlar, deniz kenarında kahvaltı yapanlar harika bir ortam oluşturmuşlar…

Çınarçıkta birgün de ne yapılır? Sorusunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Cemos Beach Clup; Denize girmek için uğramanız gereken Çınarçık’ın en popüler beachlerinden birisidir.Hem deniz keyfi hem yeme-içme açısından birçok alternatif bulunuyor.

IMG_20160801_162330-04-01-0120160801_160042

Hasan Baba Mesire Alanı ve Hasan Baba Et&Mangal Restoranı; Çınarçık’ı ayaklarınızın altına seren, orman içerisinden muhteşem bir manzaraya ve alana sahip. Buraya özel aracınız yada taksi ile çıkmanız gerekiyor çünkü tam tepe de kalıyor. Hasan Baba isimli piknik alanında doğal kaynak sularından içebilir, kendiniz mangal yapabilir veya Hasan Baba restoranda deniz ve orman manzaralı bir yemek yiyebilirsiniz. Ben daha önceden programımı başka lokal bir yerde bir şeyler yemek olarak planladığım dan burada kahve içerek muhteşem manzaranın keyfini çıkardım.

IMG_20160802_234709

İrem Köfte Çınarcık; Çınarçık’ta köfte meşhurdur dediler uğradım, tek günüm olduğundan deniz ürünleri mi yesem, yoksa bu bahsedilen köfte den mi denesem? diye düşünürken mekanda hiç bitmeyen müşteri kalabalığını görünce burada buluverdim kendimi. Belli ki damağının tadına düşkün insanlar yoksa bu kalabalık neden olsun düz mantık ve doğru çıktı. Ben bu kadar lezzetli köfteyi daha önce nerede yedim hatırlamıyorum buraya sadece bu köfteyi yemek için bile gidilir. %90 dana %10 kuzu etinden oluşan köfteleri kendi kasaplarında hazırlayıp isteyenlere pişmemiş olarak kilo ile satıyor isteyenlere de restoranlarında pişirerek porsiyonu 15 TL olarak hizmet veriyorlar. Bu tadı unutmam mümkün değil en kısa sürede tekrar gidip bu lezzeti yaşamak istiyorum.

IMG_20160802_23481420160801_172520-02-01

Sahilde Dondurma Keyfi; Çınarçık dondurmacısından veya Roma dondurmacısından alacağınız külah dondurma ile tüm sahili baştan başa gezerek vakit geçirebilirsiniz.

20160801_201857

İskele Cafe’de Gün Batımı; Çınarçık’ta bir günü muhteşem bir gün batımı olduğunu duyduğum İskele Cafe’de bir şeyler içerek günü batırıyorum, dedikleri kadar varmış büyüleyici güneş denize karşı batarken enfes kareler oluştu…

Çınarçık tam bir aile ortamı ve nezih bir tatil imkanı sağlıyor. Eğlence hayatı da oldukça popüler Hafta sonları belirli günler de Demet Akalan ve Gülşen benzeri ünlü isimlerin bu güzel belde de konserleri oluyor. Doğal ortamı ve denizi ile tam bir tatil beldesi olan Çınarçık’ı ziyaret ederek İstanbul’un karmaşasından kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

4 yorum

  1. erşen turgut on

    Çınarçık olmuş çoğu yerde. çocukluğumda gittiğim yazlık mekandı ama Marmara bittiği için artık denizine adım atılacak gibi değil.

Leave A Reply