Ortadoğu’nun İncisi Katar’a Neden Gidilmeli?

0
Geçen hafta Katar Turizm Ofisi ve QatarAirways’in Katar Seyahatleri ile ilgili düzenlediği etkinlikteydim

Çalıştaya katılan seyahat bloggerlarından bir kısmı Katar deneyimlerinden bahsederken diğerleriyle de fikir alışverişinde bulunuldu… Katar’ın aslında DUbai’yi andıran turizm açısından bu şekilde değerlendirilmesi gereken deniz, çöl, kent yaşantısının bir arada olduğu muazzam destinasyonlardan biri olduğunu öğrendim.

Etkinlikte yemek menüsünde Ortadoğu Katar mutfağından; serpme meze: Humus & Tabule,  Falafel: taze baharatlı domatessos ile birlikte  Et sote: bahatarlı pilav eşliğinde meyve tabağı bulunuyordu.

Katar, aldığı göçlerle birlikte mutfağında da çeşitli ülkeleri barındırır. İstediğiniz zaman istediğiniz ülkenin yemeğini bulabileceğiniz Katar’da yerel lezzetler Kuzey Afrika ve İran’dan etkilenmiştir.

“Katar” sıcağında tatil yaparak, kendimizi denize bırakmak için birçok sebep var, bunlara aşağıda maddeler halinde yer veriyorum.

*Türkiye’ye uçakla 4 saat mesafede ve vize bulunmuyor
*Dünya’da suç oranının dünyada en düşük olduğu ülkelerden biri.
*Katar petrol zengini bir ülke. Petrol bulunmadan önce insanlar balıkçılık ve inci çıkarma işleri ile uğraşıyorlar.
*Dünya’nın en zengin ülkelerinden biri.

*Katar’da denizin kenarından yükselen birbirinden görkemli gökdelenler oluyor.
*Katar’da yaklaşık 3.000.000 kişi yaşıyor. Bunun yalnızca 300.000’i Katar’ın yerlisi

*Çölde off-road yaparak kum sesini dinleyerek kum tepelerinde güneşi batırmak ve gece yıldızların altında uyuyup sabah güneşin doğuşunu izlemek
*Banana İsland aynen Maldivler’deki denizi ile merak uyandıran bir güzelliğe sahip.

*Türk damak tadına en uygun yemekleri ile dikkat çekiyor ve dünyadaki birçok restoran zinciri Katar’da yer alıyor.

*Doha West Bay – Katar’da mutlaka görülmesi gereken yerler. İş merkezlerinin toplandığı bölge dev gökdelenleri ile dikkat çekiyor. New York Manhattan’ın sahilden görünüşüne benziyor.
*Aspire Park-Katar’da yemyeşil bir park gezmek isterseniz, Aspire Park’a uğrayabilirsiniz. Çölde adeta vaha yapmışlar.
*UNESCO’nun koruma altına aldığı “Khor Al Adaid” İç Deniz denilen doğa harikasını görmek ve dalış yapmak
*Souq Waqif : Burayı görmeden Katar’dan ayrılmayın. Hem gündüz hem gece halinin görülmesi gerek.
* The Pearl “Arap Rivierası”nı yaşamak deniz kenarında bir yürüyüş ardından bir kafede Pearl manzarasına karsı cay-kahve keyfi. Hem gündüz hem gece gidilebilir.
*Katar’da görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında bulunan Doha İslam Eserleri Müzesi farklı mimarisi ile dikkat çekiyor.

Bu Etkinlik sonrası dünyanın en iyi havayollarından biri olan Qatar Airways yakın zamanda da Doha’ya yönelik uçuş fırsatları sunacağını ve Katar turizm ofisi de tur planlamaları yapacağını söyledi. Bakalım belki ileride Dubai’den daha ön plana çıkan bir Ülke olur Katar belli mi olur? En iyisi çok popülerleşmeden önce ziyaret etmek ve bu farklı seyahat deneyimini yaşamak.

Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply