Marmaris’in Göz Bebeği Koyları; Selimiye Köyü, Söğüt Köyü, Bozburun, Orhaniye 

1

Uzun zamandır Marmaris, Selimiye Köyü, Söğüt Köyü, Bozburun, Orhaniye taraflarını gezmek istiyordum. Sonunda bu yıl gerçekleşti. Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, seyahatlerim sırasında bana eşlik eden Lenovo Yoga dizüstü bilgisayarın kolaylığı ve her yere kolayca taşınabilir olması ve esnekliği ile hissedilebilir derecede seyahatlerimi kolaylaştırıyor. Bu sayede seyahatlerimde yazılarımı düzenli olarak websiteme ekleyebiliyorum.

Marmaris’e yaklaşık iki saatlik mesafede yer alan birbiri ardına sıralanmış cennet koyları ziyaretimde edindiğim bilgiler ve tavsiyelerim aşağıda yer alıyor.

Selimiye Köyü,

Selimiye’ye en yakın havalimanı Dalaman 134km ve Marmaris’ten yaklaşık 40km uzaklıkta yer alan Selimiye, çevresindeki dağlar sayesinde göle benzeyen, ılık, durgun ve sakin bir deniz, sessizlik, huzur sunan şirin bir balıkçı köyü aynı zamanda Türkiye’nin önemli yat limanlarındandır. Birbirinden güzel ve kaliteli oteller, kafeler, restoranlar burada herşey bambaşka. Selimiye köyü M.Ö. 600’lerde kurulmuş olan Hydas yerleşimine yakın bir noktada olduğu için Hidas, Bizans döneminde ise Losta olarak anılmıştır. 1391 yılında Osmanlı topraklarına katılmış. Cumhuriyetin ilanından sonra ise ulaşım kolaylaşmış ve köy bugünkü yerleşim yerine kaymış. Selimiye Girit kökenli Türklerin yerleştiği bir köy olmasına rağmen aslında genelde Türkmen Yörük kültürü hâkim. Buradaki havadaki oksijen bolluğu nedeniyle köyde 100 yaşını aşan çok sayıda kişi yaşıyor. Sardunya Restaurant Ziyaret edilebilir.Masal Tatil Evi Selimiye;

 


Keşif Perisi iken Masal Evimi Buldum. Bazen hisleri açıklamak çok zor olur ya işte öyle bir yerdeyim. Türkiye’mizin cennet beldesi Selimiye’den günaydınlar, Masal Tatil Evi Selimiye ‘de adı gibi masal tadında bir gün geçiriyorum.6 Butik odaya 1 havuza sahip, otelin Selimiye manzarasını kuşbakışı gören harika bir verandası bulunuyor. Otelin serpme kahvaltısında, ev yapımı reçeller, şeftali reçeli bahçeden, her gün değişen pancake, börek seçenekleri yer alıyor ayrıca limonatası harika. Burayı çok sevdim. Denize uzak ama sonsuz bir deniz manzarasını içerisine alıyor.
Adres : Yukarı Gemecit Mevkii No:104/1 Selimiye Mahallesi/Marmaris/Muğla
Gemecit Mevkii No :104/1
Selimiye Köyü, Marmaris Muğla TÜRKİYE
Cep Tel: 0532 2645118,Tel : 0252 4464154

Badem Çiçeği Butik Otel Selimiye,


Kendime film setlerini aratmayacak güzellikte bir bahçe buldum. Adını Selimiye Köyü’nün bademlerinden alan Badem Çicegi Otel köyün ilk girişinde liman kısmında yer alıyor. Otelin 12 adet odası, 4 balkonlu içerisinde ek odası bulunan suitleri yer alıyor. Otelin ilk girişinde plaj kısmı ardından badem mantı ve sonrasında otel bölümü yer alıyor. Otelin keyifli ve şirin bahçesinde saatlerce vakit geçirmek mümkün. Dün gece konakladığım balkonlu suit odaları sade döşenmiş ve oldukça konforluydu bahçeye açılan düz ayak balkonu olması da ekstra güzeldi. Selimiye’ye giderseniz bu keyifli ve konforlu ayrıca konumu iyi oteli tercih edebilirsiniz. Selimiye’de restoranlar vb dükkanlara yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Yoğun isteğiniz üzere fiyatları da belirtiyorum ama lütfen gitmeden önce tekrar kontrol edin sezona göre değişiklik gösterebilir. İki kişilik oda kahvaltı olarak geçerli fiyatlar. 450TL suit oda + Kahvaltı, 350TL standart plus oda + Kahvaltı, 300TL standart oda+Kahvaltı.
Selimiye Köyü, Buruncuk Sokak No:56/1 Marmaris/Muğla 0252 4464098PAPRİKA SELİMİYE,


Hadi pamuk şekerleyelim. Karşınız da Selimiye Köyü kadar popüler olmuş bir mekan @paprikaselimiye ve alametifarikası olan içeceği “pamuk şekerli çilekli limonata” beni çocukluğuma götüren bir lezzet oldu farklı olan herşeyi severim Paprika’da farkını sunumuyla yansıtmayı başarmış. Selimiye Liman da yer alan mekandan içeriye girdiğinizde tatlı büfesi oldukça göz alıcı. Selimiye`ye giderseniz mekanı gidilecekler listesine eklemelisiniz. Çilekli Pamuk Şekerli Çilekli Limonata 14TL. Bu arada Selimiye, Sögüt Köyü, Bozburun, Orhaniye Kız Kumu birbirine çok yakın olduğundan birgün içerisinde hepsini sırasıyla gezebilirsiniz. Ben öyle yaptım. Antalya’ya geçiyorum ama Selimiye Paylaşımları devam ediyor çok sık seyahat halinde olunca paylaşımlar yetişmiyor. 🙂 Ayrıca affınıza sığınarak paylaşımları azaltabilirim sanırım birkaç günlük küçük bir tatile ihtiyacım olacak.
Adres: Buruncuk Mevkii, 48700 Selimiye Marmaris/Marmaris/Muğla
Telefon: (0252) 446 43 69

SÖĞÜT KÖYÜ,

Bambaşka bir yerdeyim burası çok farklı hisler yaratıyor. Türkiye haritasında merak edip uğramak istediğim nadir noktalardan biriydi Söğüt Köyü ve gerçekleşti. Güneşin en güzel battığı yerlerden biri. Ege ve Akdeniz arasında, doğallığı hiç bozulmamış bir cennet Söğüt Köyü’nde harika vakitler geçirdim. Doğal yaşam ve bakir koylar ile iç içe iki gün köy hayatı yaşadım. Köy evinde kaldım ve köy kahvaltısı yaptım inanılmaz güzeldi. Söğüt Köyü küçük bir liman şeridinde, restoranların plajların olduğu yaklaşık 5 dakika içerisinde gezilebilecek küçük ve bir o kadar harika bir yer. Karşıda Yunanistan’ın Symi adasının silüetini de görebiliyorsunuz.

Köyün güneybatısında, okulun arkasındaki tepecik üzerinde Thysannos yerleşimi kalıntıları var. Kazı yapılmadığından çok fazla bir şey görünmüyor. Antik kalıntılar arasında duvar kalıntıları ve temel izleri var.

Köyde badem ve keçiboynuzu da ekonomiye destek sağlıyor. Özellikle  Köyde üretilen keçiboynuzu pekmezi başka şehirlerden bile talep görüyor. Söğüt baklası da lezzeti nedeniyle aranılan bir sebze. Mevsimine denk gelirsiniz mutlaka köyde bakla yemeği veya mezesi deneyin.

Söğüt Köyü’nde Gidilebilecek Restoranlar; En başta ilk tercihim ziyaret ettiğim Thyssanos Restaurant daha sonra alternatif olarak Denizkızı Restorant,Ahtapotçu Mehmet Usta’nın Yeri’ne uğranılabilir.

Söğüt Köyü, Konaklama; Köyde genellikle köy evleri ve pansiyonlar mevcut bunlardan benim kaldığım Söğüt Şirin Pansiyon ve sahibinin teknesiyle gezinti yapabilirsiniz bir gün ayarlayarak aşağıda detaylarına yer veriyorum. Daha lüks bir konaklama için DERİN MAVİ SUİT BUTİK OTEL tercih edilebilir.

 Söğüt Köyü, Thyssanos Restaurant;


@thyssanosrestaurant ‘da Sögüt Köyü’nün göz bebeği. Ailece işletilen mekanın sahibi Ömür Bey çok sıcakkanlı ve harikalar yaratmış. Ömür Bey ben Kaş’ta iken kesinlikle buralara gelmelisiniz dediğinde önce çok uzak dedim ama sonra ruhum beni buralara attı. Tek sözüyle yol haritam oldu diyebilirim. Çok da iyi oldu. Bu güzellikler ile buluşmamı sağladı. Gelelim masada bulunan mezeler tarator, balıkçı börek, deniz mahsullu kabak çiçegi, sögüt usulu sıcak fasulye, baharatlı sübye, giritli, kori soslu radika, sirken otu, köy ürünleri ile hazırlanan köy ekmekli salata nefisti. Restoranda başka denemeniz gerekenler; ızgara Kalamar, Kadayı ve yufkada karides, şişte ahtapot ızgara. Bunların haricinde çevrede yetişen hayvanların etlerinden yapılan, köfte nefisti. Deniz Mahsulleri 20-25TL, Zeytintağlılar 10TL, kalamar ahtapot 35TL ile 45TL arasında değisiyor. Söğüt Köyü’nde oteller olmadığı için köy evleri ve pansiyonlar mevcut gerekli bilgileri yakında websitemde yazacağım.
Adres: Saranda Mahallesi, 48710 Marmaris/Muğla
Telefon: 0506 451 04 44

Söğüt Köyü, Şirin Söğüt Pansiyon,

Köye gidince köy evinde kalmak tam anlamıyla köy hayatı ile bütünleşmez farz olmuştu. Burası 3 odalı tam bir köy evi, evin sahibi üst katını otel odası şeklinde dekor etmiş çok tatlı, temiz bir oda bir otel odasında aradığınız birçok şey var. Sabah kahvaltısını da kendi evlerinin balkonunda Güler Hanım ile birlikte yaptık. Herşey organik köyden inanılmaz lezzetliydi. Daha sonra yine bu pansiyon sahibine ait bir teken ile Söğüt Koylarında güzel bir tur attık.

Tekne ile gezdiğimiz yeşilden maviye uzanan renk tonlarıyla büyüleyen Söğüt Koyları,

Şirin Söğüt Köyü Pansiyon Ve Tekne için İrtibat Numarası: 0532 668 60 27
Ayrıca köyde pansiyon yerine tercih edebileceğiniz DERİN MAVİ SUİT BUTİK OTEL’ de daha üst kalite alternatif olarak yer alıyor.

Bozburun,


Bozburun, Muğla ili Marmaris sınırları içinde Türkiye’nin güneybatısında yer alan, 2038 nüfuslu bir tatil beldesidir Küçük şirin, huzurlu bir bakir koyda bulunan Bozburun’da, oteller, restoranlar ve bir yat limanı yer alıyor. Burası da yatçıların cazibe merkezi olmuş. Birçok lüks otelin bulunduğu Bozburun’da çoğu otele karadan değil de denizden ulaşım var.

Kız Kumu Plajı Orhaniye,


Yukarıda bahsetmiş olduğum diğer Koylara göre Marmaris’in en turistik yerlerinden biri olan Orhaniye Kız Kumu Plajı mutlaka görülmesi gerekenler arasında yer alıyor. Kız kumu, Orhaniye ilçesinin 30 kilometre güneybatısında ve Turgut’tan 2.5 kilometre sonradır.
Burayı meşhur yapan doğal güzelliği, deniz üzerinde yürüyor hissi veren 600 metrelik plajdır. Gözlerinize şaşıracaksınız çünkü denizin ortasında sığ bir alan bulunuyor ve insanlar burada yürüyorlar.

Kız kumu Plajı’nın birde ilginç bir efsanesi bulunuyor.Efsaneye göre, eski zamanlarda bir kralın kızı, fakir balıkçıya aşık olur. Ancak kral, kızını balıkçıya vermez. Kralın kızı, balıkçı sevgilisiyle gizli gizli buluşur. Birileri, kızının balıkçıyla buluştuğunu “balıkçı denizden geliyor, kızınız kumsalda onu bekliyor, ışıkla yerini işaret ediyor. Delikanlı da ışığa geliyor ve kızınız ile delikanlı gün ağarana kadar aşk oyunlarına dalıyor.” sözleriyle krala anlatır.

Bunları duyan kral çok öfkelenir. Bir gece kızını kumsalda yakalayan kral, askerlerine de ışıkla balıkçıya işaret vermelerini emretmiş. Delikanlı ışığı görünce atlamış kayığına, kumsala doğru kürek çekmeye başlamış. Derken kız, askerlerin elinden kurtulmuş ve sevgilisini kurtarmak için koşmaya başlamış. Ama sevgilisinin kayığına varması imkansızmış. Atmış kendini sulara ve o anda bir mucize gerçekleşmiş: Kızın adım attığı her yer kuma dönüşürken, peşinden koşan askerler, denize gömülmüş.
Kız kayığa kadar koşmuş ancak iki sevgili tam kavuşacakken bir okçu, delikanlıyı hedefleyip sallamış okunu. Ok gelip delikanlıya sarılan kızı bulmuş. Kızın bastığı yerde ortaya çıkan kumlar, kan suya karışınca kırmızıya boyanmış. Delikanlı ise almış yaralı sevgilisini gitmiş. Bir daha da onları ne gören olmuş ne de duyan…

İşte bu şahane efsane de yer alan Kız Kumu Plajı mutlaka Türkiye’de görmeniz gereken yerler arasında ilk sıralara yazmalısınız. Hem heyecan verici, hem de şaşırtıcı deneyimi yaşamalısınız.

 

Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

1 Yorum

Leave A Reply