MARMARİS GEZİLECEK YERLER; SEDİR ADASI / KLEOPATRA PLAJI

0

Ekim sonu uğradığım Marmaris hala yaz ayını yaşıyor ve hala denize girmek mümkündü. Eskiden bir balıkçı köyü olan Marmaris İçmeler beldesi, şimdilerde popüler bir turizm beldesi. Marmaris merkeze 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yaklaşık 10 dakikalık bir yolculukla rahatça ulaşabileceğiniz bir lokasyona sahiptir. Daha hareketli ve kalabalık olan Marmaris’e kıyasla daha sessiz bir yaşam tarzına sahip.
Yeşilin ve mavinin her tonunu içinde barındıran bu şirin tatil kasabası harika biryer. Otel olarak @hotelaqua ‘yı tercih edecerek görmüş olduğunuz otelin plajından denize girdim.

İÇMELER KOYU/ HOTEL AQUA,

Marmaris İçemeler Koyu’nda yer alan HOTEL AQUA 5 yıldızlı, denize sıfır Ultra Herşey Dahil sisteminde hizmet veren İçmeler’in en köklü bilindik otellerinden biri. Akdeniz ve Ege Denizi’nin buluştuğu sularda Marmaris-İçmeler’de hizmet veriyor. İçmeler Şehir Merkezine 200 mt, Marmaris Şehir Merkezine 7 Km ve Dalaman Havaalanına 110 Km uzaklıktadır. Merkezi konumu, gece hayatı, restoran-bar ve alışveriş gibi olanaklara yakınlığıyla da avantaj sağlıyor. Hotel Aqua, Muhteşem manzarası, konforlu misafir odaları, seçkin mutfağı, lüks spa merkezi bulunuyor. • Marmaris’i mutlaka planlarınıza ekleyin. Doğası, eğlence mekanları, restoranları ile tam bir tatil beldesi. *** Dünya’nın en büyük çam balı üreticisi Marmaris’ten  MARMARİS BAL EVİ’nden bal alın mutlaka.

MARMARİS PLAJLAR; ICON BEACH,

Sezon sonu seyahatimi havalar hala güzel gidiyorken Marmaris’e denk getirdim uzun zamandır buralara gelmemiştim iyiki de gelmişim. Deniz, kum, güneş birbirinden güzel koylar ve restoran, barları ile dopdolu bir şehir. Benim Marmaris Merkez’de en sevdiğim plaj İçmeler ve bu plajın bulunduğu noktada yer alan Icon Beach plajına bayıldım. Marmaris’in en kaliteli plajı olduğunu söyleyebilirim.


Yemek konusunda Liman Restaurant Ömer’in yerinde ‘yediveren Lagos’ yemeği nefis.
Barlar Sokağı tercihim; Andremedia Bar

Marmaris Plajları; ▪ Marmaris Halk Plajı
* Uzunyalı Plajı
* İçmeler Plajı
* İncekum Plajı
* Kleopatra Plajı (Sedir Adası)
* Kızkumu Plajı
* Kumlubük Koyu
* Çiftlik Koyu
* Bördübet Koyu
* Cennet Koyu Bana en çok sorduğunuz sorulardan biri hala denize gidilebiliyor mu? hava hala sıcak mı?
Evet hala sıcak ve hala denize girilebiliyor.
Ben tatilimi yaz başında veya Eylül ve Ekim ayı en güzel zamanlarında yapmayı severim. Aşırı sıcak değil ve denize gidilebiliyor, aşırı insan kalabalığı yok.

SEDİR ADASI / KLEOPATRA PLAJI,

Kaydetmelik müthiş bir öneri; Kleopatra Plaj’ndaki kumun koruma altına alındığını ve nedenini bilmiyorsanız yazıyı sonuna kadar okuyun.

Kleopatra Plajı/ Sedir Adası;
Koruma altında bulunan altın sarısı rengi kumu ve turkuaz renkli koyu ile ünlü ünlü Marmaris Gökova Körfezi’ndeki Sedir Adası’da yer alan Kleopatra Plaj’ını bende ilk kez ziyaret ettim küçük ama farklı bir bölge olduğu kesin.

* Efsaneye göre, kendisiyle evlenmeyi kabul eden Kleopatra’ya Romalı Komutan Antonius, yaklaşık 3 bin yıl önce Kleopatra’yı götüreceği Sedir Adası’na Mısır’dan 60 büyük gemiyle her tanesi aynı büyüklükte olan kumları getirtti.
Dünyada sadece Mısır ’da (İskenderiye) ve Sedir Adası ’nda olduğu bilinen altın sarısı kumlar bulunuyor. * Ada’nın içerisinde Roma, Pers ve Dors’lardan kalan bir Antik şehir bulunuyor. * İsterseniz Antik şehri gezebilirsiniz fakat aşırı tahrip olmuş. • Ada’daki kum koruma altına alınmış çünkü Mısır’dan getirildiğini ve özel olduğunu bilenler ada ziyareti sırasında kum alarak yanlarında götürmeye başlamışlar. •••• Ada’da çok fazla yılan var özellikle yaz ayında yılanlara dikkat edin. Benim karşıma bir tane çıktı.‍♀️ NASIL GİDİLİR?
Sedir Ada’sına gitmek için bildiğim iki yöntem var.

Marmaris-Gökova’da bulunan Çamlık Plaj’ından teknelerle adaya ulaşılabilir.

Çamlık Plajı’da 30TL ödeyerek, tekneye binerek adaya doğru 20 dakikalık tekne yolculuğu ile adaya ulaşılabilir.Ada koruma altına alındığından müze Ören yeri olarak geçiyor. Bu nedenle adaya girişte tekrar ücret ödemeniz gerekiyor 36TL (2019 fiyatlar) Toplam adaya gidiş ücreti 66TL kişi başı.

Diğer seçenek; Ada’ya gitmek isterseniz Akyaka’dan tekne turuna katılabilirsiniz 7-8 koy gezdirerek tekne adaya ulaştırıyor yemekli tekne turu 60TL ( 2019)

 

 

Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply