Nevizade’nin En Eski ve En Meşhur Meyhanesi ;Ney’le Mey’le

3

1992’den beri 23 senedir hizmet veren meyhanenin ismini ney üflenen eski günlerde Can Yücel’in Neyzen Teyfik için yazdığı bir şiirden esinlenerek koyduğu Ney’le Mey’le Neviza’denin en eski ve en meşhur meyhanecisidir, hatta meyhane kavramını Nevizade’de başlatan bir ritüelde diyebiliriz.

Taş sokaklardan başlayan masaları üç kat boyunca terasa kadar uzanıyor.Açık ve kapalı alanları mevcut içeriye girdiğimizde diğer meyhanelerden çok da farkı olmayan biryer bizi karşılasa da sonra asıl hünerlerinin lezzetlerinde saklı olduğunu masamıza gelen mezelerden anlıyoruz.

  • Favori mezelerim;Fesleğen soslu levrek,balık pastırması oldu.
  • Yemeklerden balık kavurması tercih ettik tadı idealdi sıcak sıcak yenilmesini tavsiye ederim biz fotoğraf çekmekten yemekleri soğutuyoruz ne yazıkki 🙁
  • Tatlı olarak mekanın önerdiği ”domates tatlısını” yemeden dönmeyiniz.

Dipnot:Birdahaki sefere özellikle ”atom” adındaki ana yemeklerini denememiz söylendi yalnız bunu gitmeden önce sipariş vermeniz gerekebilir.
Burada  iki kişilik alkollü içeçek dahil yaklaşık hesap; 150-200TL civarında.

Haydari,patlıcan ezmesi,fesleğenli levrek,balık pastırma ve salata.
 
Fesleğenli levrek ile balık pastırma favori mezelerim arasında yerini aldı özellikle fesleğen sosu ile yapılan pastırmanın suyuna ekmek bandırmak isteyebilirsiniz harika bir sosu var.
Ana Yemek;Balık kavurması 
Mekana özel domates soslu tatlılarını kesinlikle denemelisiniz.

Ney’le Mey’le Bilgiler;
Adres;Nevizade Sokak 8,Beyoğlu
Tel:0212 249 81 03
Çalışma saatler,:Hergün 12.00-02.00 arasında açıktır.

 
Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

3 yorum

Leave A Reply