Ege’de Bir Kış Günü ;Urla,Çeşme,Alaçatı

0
 Urla İskelesi

Bir sahil şehrine kış günü gitmek aklımın ucundan geçmezken bir baktım Urla-Çeşme-Alaçatı’dayım.Kış olmasından kaynaklı adeta hayalet şehri andıran bu yerlerin tadı da aslında bu mevsimde çıkarmış sokaklar bomboş denizin kenarında,huzurun kollarında buluverdim kendimi.

İzmir’den araba ile Urla’ya geçtik aşırı sağanak yağışlardan nasibimi fazlasıyla aldım kış güneşi yüzünü hiç göstermezken yağmurlu ve fırtınalı havanında yeri bir başkadır diyerek avundum.

Urla’yı Ege’nin incisi olarak adlandırdım; küçüçük bir sahil kasabası, küçük balıkçı kayıklarının bulunduğu küçük bir liman ve  etrafında sıra sıra restoranlar rahat bir yaşam,dokunsan kırılacak sanki Urla öyle narin,öyle sessiz öyle kendi halinde huzurlu bir yaşam sürüyor.

Liman’dan sonraki ilk durağım Denizaltı Cafe oldu,burası denize sıfır oldukça popüler bir restoran havanın yağmurlu olmasından dolayı iç kısım kalabalık olunca telefonda rezervasyon yaparak gitmek gerekiyor burada kahvaltı dışında,sayaslı (üçgen peynirli ) kumru veya geleneksel İzmir sandviçi tercih edebilirsiniz.

Denizaltı Kafe’nin dış ambiyansı adeta fotoğraf çektirmek isteyenler için  tasarlanmış hoş ve bakımlı.


Katmeri ile ünlü olan Urla’da yine katmeriyle ünlü denize sıfır Ünal Kardeşler Restoran’dan peynirli,kıymalı karışık katmer yanında enfes ayran içtim dedikleri kadar varmış ilk kez yediğim katmer oldukça lezzetliydi.Ünal Kardeşler adından da anlaşıldığı gibi bir aile işletmesi yan yana Et-Balık ve Katmerci olmak üzere üç restorana sahipler buraya uğrarsanız mutlaka katmerini denemenizi tavsiye ederim.

Urla Katmeri

Urla’ya doyum olmaz lakin gitmek gerek dipnot olarak Urla’da şarap yeni yeni oturtulmaya çalışıyor buradan Urlice Vineyards şarapları alınabilir.

ÇEŞME;
Bu defa güzergahım Çeşme yağmurlu ve aşırı fırtınalı geçen bir gecenin ardından sabah Çeşme’ye doğru yol aldım,burada ilk göze çarpan limanın yanındaki Çeşme Kalesi oluyor daha sonra Liman’da bulunan yazdan kalma kalabalığını özlemiş, sessizliğe bürünmüş ıssız kafeler,restoranlar…

Çeşme Kalesi

 

Çeşme Marina
Çeşme sahil şeridi 

 Çeşme’deki Lezzet Durakları ;Kumrucu Erol,Kumrucu Şevki’de kumru yiyip,Veli Usta,Furun Pastanesinden lezzetli tatlılar ve dondurma yiyilebilir.

ALAÇATI;
Deniz’den uzak kendi popüleritesini kazanmış ilginç taş evler,tasarım restoranlar ve otellerin bulunduğu yeni ile eskiyi ortak noktada buluşturan Alaçatı.
Alaçatı’ya gelir gelmez tepedeki rüzgar gülleri ve yel değirmeleri dikkatimizi çekiyor şehir adeta rüzgardan besleniyor.

Yel Değirmeni ve karşı tepedeki Rüzgar GülleriAlaçatı’ya ulaşır ulaşmaz ilk olarak Cumartesi günleri kurulan pazarını gezerek başlıyoruz burada Sakız Adası’nda yaşayan Reçelci Niko’nun hazırlamış olduğu reçeller,turşu suları,şifali otlar ilgimi çekiyor.

Recelci Niko’ya özel” kaküleli portakal turşusu”

Bir kış günü Alaçatı’da ancak böyle montlu poz verilebilirdi üşüyorum,soğuktu ama buradaki dinginlik hiçbiryerde yoktu.


Alaçatı’nin şirin mi şirin  süslü kapıları

Alaçatı’da bir kış günü yapılabileceklere gelirsek; Alaçatı Orta Kahve’de güzel bir kahvaltı yapıp ardından sakızlı türk kahvesi ile güne merhaba diyebilirsiniz.

Alaçatı’nın en ünlü pastanesi İmren’den sakızlı kurabiye alın.
Ara sokaklara dalın ve Alaçatı’nın süslü,şirin mekanlarını,taş evlerini keşfedin.
Bu güzel seyahatte yanımda olarak bana eşlik eden yol boyunca araba kullanarak kar kış demeden beni gezdiren Gezmelerdeyim.com blog yazarı Kenan Yıldırım’a çok çok teşekkür ederim. 🙂
Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply