Dalyan – İztuzu Beach ; Türkiye’nin En Farklı Ve Huzurlu Tatil Rotası

0

 

Dalyan ve İztuzu benim 2018 sezonu sonunda ziyaret ettiğim aklımda kalan en önemli lokasyon oldu. Tarih, deniz ve nehir iç içe geçmiş. İlgi çekici bir atmosfer oluşmuş. Caretta Caretta’ların burada yaşaması da ayrı bir güzellik katıyor. Kaunos Antik Kenti’nin de sınırları içerisinde buluna  Dalyan Kral Mezarları ile dikkat çekiyor. İztuzu Plajı; nesli tükenme tehdidi altındaki deniz kaplumbağaları olan Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktıkları nehir suyu ile deniz suyunun birleştiği noktada yer alan kumsallardan biri.

Dalyan Ve İztuzu Plajı Nerededir?

Dalyan, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Köyceğiz Gölü ile Akdeniz‘i birleştiren ana kanal üzerinde bulunuyor. İztuzu Plajı Dalyan kanalının denize ulaştığı yerdir.   Dalyan, Akdeniz ile Ege‘nin birleştiği noktada bir doğa harikası.

Dalyan’a Nasıl Gidilir?

Dalaman Havalimanı’na sadece 28 km gibi bir mesafe de yani 20 dakikalık uzaklıkta yer alıyor.Dalaman Havalimanı’ndan saatleri uçakların inişine göre ayarlanan HAVAŞ otobüslerinin Marmaris Servisi, Gökova, Köyceğiz, Ortaca’ya da uğruyor ve yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor.

Dalyan’da Nerede Kalınır?

Dalyan’da konaklamak için birçok alternatif var. Benim tercihim henüz çok yeni açılmış olan Dalyan Live Spa Hotel Oldu.  Dalyan Live Hotel ‘de havuz kenarında kuş cıvıltılarıyla nefis bir kahvaltı ile güne başladım. Otel’den biraz sizlere bahsetmek istiyorum.

Dalyan’da henüz çok yeni bir otel. Bahçe ve balkonlu odaları çok ferah ve tertemiz. Kaldığım odanın manzarası Dalyan’nın ünlü kral mezarlarını görüyor. Çok geniş bir Spa alanı mevcut. Spa’da kapalı havuz, sauna, buhar odası, hamam tasarlanmış.  Dalyan’nın huzurlu ortamında kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz. Gece olduğunda ışıklandırması müthiş. Otel sahibi Adnan Bey otelin mimarisi ile bizzat ilgilenmiş. Gittiğinizde orada olursa hoş sohbetini mutlaka dinleyin derim.  Otelin 56 odası bulunuyor. Fiyatlar; 350TL -400TL civarında benden görüp sayfayı eklerseniz @dalyanlivehotel ve geldiğinizi söylerseniz %10 indirim var.

Dalyan Gezilecek Yerler;

Dalyan iskelesine ulaştığımızda karşımızda Kral mezarlarını görünce çok etkilendim. Dalyan İskele’den kişi başı 15TL civarında bir ücret ile teknelere binerek, sazlıklar arasında geçerek keyifli bir yolculuk ile İztuzu Beach’e ulaştım.

Yolculuk yaklaşık 30-40 dakika sürüyor. Dalyan nehrinden geçerken balıkların denize kaçmasını önleyen kapıya ulaşılıyor.

Çeşitli su kuşlarını ve çevreyi izleyerek doğa ile baş başa keyifli bir yolculuk sonunda İztuzu kumsalı görünüyor, nehir ile deniz suyunun birleştiği noktaya gelindiğinde denizde gelgitlere şahit oldum.

Ulaştığım İztuzu Sahili, nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Caretta Carettaların en önemli üreme merkezlerinden biri. Tatlı su yani Nehir suyu ile Deniz suyu yani tuzlu suyun birleştiği noktada Su Kaplumbağalarının üreme alanı oluşturulmuş. Bu mucizevi doğa olayını gözlemlemek müthişti.

İztuzu Sahili; Uzun ve ince kumlara sahip. Buraya Dalyan’dan teknelerle ulaşılabileceği gibi, karayolu ile de ulaşmak mümkün. Aynı zamanda üçüncü bir alternatif olarak; Marmaris, Fethiye, Bodrum gibi çevredeki turistik yerlerden günlük tekne turlarla da gelinebilir. Caretta carettaların yumurtalarını bıraktıkları şezlongların sınırını belirten sınır çizgisi arasında güneşlenmeye izin verilmiyor çünkü burası su kaplumbağalarının üreme alanı olarak belirlenmiş.

İztuzu ile ilgili Heredot kitabında, antik çağlarda İztuzu’ndan elde edilen tuzla göz merhemi yapıldığını ve cilde çok iyi geldiğini yazar.

Yuvarlak Çay;

Dalyan’a araçla 10 dakikalık mesafede yer alan Yuvalakçay; Köyceğiz  ve Ortaca arasında kalan Topgözü Kanyonunda bulunan Yuvarlak Çay, Sandras Dağının kar sularından besleniyor ve bu yüzden buz gibi soğuk akan sular yaz günlerinde serinlemek isteyenlerin uğrak noktası oluyor.

Son zamanlarda ünü dilden dile yayılan bu şirin yeri nehir üzerinden sallanan salıncaklarıyla tanırsınız. Soğuk akan suların kenarında kurulan tesislerde yemek yiyebilir, birşeyler içebilir ve gezebilirsiniz.

Fotoğraflar meşhur salıncakların olduğu Yuvarlak Çay Restoran’dan çekilmiştir.

Dalyan İçinde Gezilecek Yerler;

Dalyan içinde gezmek isterseniz küçük nehir kenarı bir kasaba, genellikle nehir kenarındaki mekanları tercih edebilirsiniz.

Çarşı içerisinde büyük bir Atatürk heykeli var. Aynı zamanda nehire yakın kısımda bir Su Kaplumbağası heykeli bulunuyor.

Çarşı içerisinde hediyelik eşya dükkanları ve birkaç mekan yer alıyor. Club olarak daha çok doğa ile iç içe bir kasaba olduğu için büyük eğlenceli kulüpleri olduğunu söyleyemem gözlemlediğim pub tarzı yerler oldu.

Kaunos Antik Kenti;

Kaunos Antik Kenti’ne erişebilmek için tur tekneleri ile yaklaşık 10 dakika yolculuk yapan ziyaretçiler, ağaçlarla kaplı yolda 15 dakika kadar yürüdükten sonra 3 bin yıllık antik kentin kapılarını aralıyor.  2 bin 400 yıllık kaya mezarları ile büyülenip 5 bin kişilik tiyatroda soluklanıyor, bazilika, hamam ve agorada dolaşıp bin 300 yıllık mozaikleri inceliyor, Demeter Kutsal Tapınağı’nda fotoğraf çektiriyor.
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan antik kent, aynı zamanda Likya-Karya döneminde tuz üretim ve ticareti yapılan liman kenti olma özelliğini de taşıyor.

Dalyan Kral Mezarları;

Eski inanışa göre insanın mezarı ne kadar yüksekte olursa o kadar tanrıya yakın olurmuş ve o yüzden kayalara kazılırmış kralların ve önemli insanların mezarları. Perslerin veya Büyük İskender’in istilası üzerine yarım kaldığı tahmin edilmekte olan en büyük mezarla birlikte izleyenleri büyüleyen altılı grup Kaya Mezarları, Kaunos’taki mezar tipleri içinde şüphesiz en önemlisidir. Tapınak cepheli bu kaya mezarı tipinin yanı sıra, yine kayaya oyulmuş “güvercin yuvası” ismiyle tanınan dikdörtgen derin Oyuk Mezarlar, Nişler ve Lahitler, yerleri özel olarak seçilmiş Anıt Mezarlar ve daha çok şehir surunun dışında kalan yamaçlar üzerine açılmış Sandık Mezarlar, bir taraftan kentteki mezar tipinin zenginliğini ortaya koyarken, diğer taraftan da gömme geleneği konusunda bizleri bilgi veriyor. Dalyan’da özellikle aksamları kaya mezarları ışıklandırıldığı vakit ayrı bir güzellik olarak karşımıza çıkmaktadır. “Krallar yüksekten bakar.” Dalyan’ı yüksekten izleyen kaya mezarlarının binlerce yıl önce hangi teknik kullanılarak yapılabildikleri hala anlaşılamamaktadır

Dalyan Mekanlar;

Mekan Tavsiyesi; Çarşı içerisinde bulunan Hanedan Steak House’de yemek yedim. Etleri leziz. Fiyatlar biraz pahalı gelebilir genel olarak İngiliz müşterisi var.

Nehir Kenarı Mekan Olarak; Şöyle balık ve mavi yengeç yemek isterseniz Casonova Restoranı Tercih Edebilirsiniz.

Dalyan’ının doğal güzelliklerini görmek için acele edin tavsiyeler benden ziyaret edip gezmesi sizden olsun.

Dalyan Youtube Videoma Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply