Çaykur ile Çaya Yolculuk ve Rize Gezi Rehberi

0
Her öğünümüzde,gündüzümüzde gecemiz de arkadaş sohbetlerimizde,şüphesiz hayatımızın her alanın da bizimle olan  geleneksel içeceğimiz çay aynı zamanda sofralarımızın vazgeçilmezidir.Bu yazım çay severleri sevindirecek aynı zamanda kıskandıracak çünkü Türkiye’nin en büyük çay sektörü kuruluşu olan Çaykur’un organizasyonu ile çayın memleketi Rize’de geçirdiğim iki günlük mükemmel bir çay yolculuğundan bahsedeceğim.


Çayın tarlalardan sofralarımıza uzanan meşakatli öyküsünü bizzat memleketinde yaşamak,tatmak çaya olan tutkumu ikiye katladı diyebilirim.

Zümrüd-ü Anka ;Uçaktan indikten sonra Rize’nin en hoş kahvaltı mekanlarından biri olan Zümrüd-ü Anka Butik Otel ve Restoran’da  Karadeniz yöresine ait ürünlerle donatılmış masamızda enfes bir kahvaltıyla güne başlıyoruz yediğimiz muhlama,pideler doğal kahvaltılıklar bir yana mekanın tepeye kurulmuş ahşap yapısı,çay tarlalarına bakan arka yüzü ve kahvaltı masamızın karşısındaki deniz manzarası görülmeye değerdi buraya giderseniz konaklamanızı önerebilirim.
Organik kahvaltılıklar ile donatılmış masamız muhteşem manzara
 

Kavurmalı Pide                       Muhlama (mıhlama,kuymak)           Rize ekmeği ve çay

Çay ek,büyüt sonra da topla bu makas şeklindeki aletlerle çaylar kesilip yanında bulunan kesesinde toparlanıyor özellikle sıcak günlere denk geldiğimizden çay tarlasının çok aşırı sıcak olduğunu söyleyebilirim.İşte bu yeşil yapraklar toplanıyor sonra fabrika da işlenerek demliklerde demlenip sofralarımızda neşeye dönüşüyor.
Karadenizin muhteşem coğrafi yapısı ve çay kestiğimiz çay tarlasından bir görünüm.
Rize’de Çaykur’un desteğiyle yapılan çay tarımı Rize’nin en önemli gelir kaynağı Rize’de neredeyse kafanızı çevirdiğiniz her yönde Çaykur ve çay ile ilgili birşeyler görmeniz mümkün.
İlk defa görüğüm çay çiçeği çok narin ve zarif bir bitki
Daha sonra planlarımızda içerisinde bulunan çay toplama,çay fabrikalarını gezmeye başladığımızda aklıma şu geliyor çaya bu kadar kolay ulaşabiliyorken aslında bu işin nasıl zahmetli ve zor bir iş olduğunu da hiç bilmeden tüketiyormuşuz.
Toplanan yaş çayların fabrikaya ilk gelişi burada fabrikaya girer girmez birdaha unutamayacağınız muhteşem bir çay kokusu ile kendimizden geçtik.

 

Fabrika da çay işlenirken çektiği  fotoğraflar.
Yeşil yaprakların soldurma,şoklama,kıvırma,kurutma ve tasnif aşamalarından geçerek ulaştığı görünüm.
 
Paketleme yapılan kısım.

Labaratuvar çeşitli çayların sınıflandırılması ve testen geçme aşaması,numaralandırılması.Çaykur fabrikasında bilgilendirildikten sonra tam yerinde birdaha asla unutmayacağımız koku ve lezzetiyle taktire  çayımızı da içerek ayrılıyoruz.Konaklamış olduğumuz Dedeman Rize Otel’de deniz manzarasına karşı bir sabah kahvaltısı.
Rize Çamlıhemşin’de bulunan ”Şenyuva Köprüsü” 1697 yılında yapılmış fırtına deresini tek kemer de geçen yüksek bir köprü ve Sevdaluk dizinin çekildiği yer.
Zil Kale’ye çıkarken havanın sıcak olmasından dolayı bu defa soğuk çay tercih ettik .Çaykur markası olan Di Di soğuk çaylarımızı içerek ferahladık .Bu soğuk çay gerçekten çok çok iyi içmediyseniz yerli üretim mutlaka ama mutlaka denemelisiniz çay tadı damağınızda kokusu burnunuzda kalacak!


Zil Kale’ye giriş


Zil Kale’den Rize’nin muhteşem coğrafi yapısını seyredebileceğiniz bir bölüm.

 

Liman lokantası ;Rize’de önereceğim birbaşka restoran Liman Lokantası buranın ünlü kavurmasını yemeden dönmeyiniz gerçekten çok ama çok lezzetli tadı damağınızda kalacak.
 

Lale Restoran; Bu restoran da tatmış olduğum kuru fasulyeyi daha önce hiçbiryerde yemediğimi itiraf etmeliyim çok fazla sevmeme rağmen lezzeti beni benden aldı.Yemekten sonra sütlacın üzerine tel kadayıf onunda üzerine kıyılmış fındık dökülerek hazırlanan ”turbo” tatlısı yemelisiniz .

 

Evvel Zaman ;Rize’de tarihi bir konakta hizmet vermekte olan mekanın içerisinde bulunan herşey

tarihi eser müzesi gibi eski antika eşyalar içerisinde kaybolup geçmişe yolculuk yapacağınız bu mekanda Rize üzümlerinden ve mısır unundan yapılan bir tatlı olan ”pepeçura” yemelisiniz.

Rize’ye tepeden bir bakış.
 


Rize Merkeze girişte rengarenk şemsiyeler çarşı boyunca bize eşilk etti.İlk defa yediğim Rize simidi de lezzetiyle çaylarımıza eşlik etti.

 

Haşimoğlu Otel ve Restoran; Bu restoran’da yeşilliklerle dolu bir yayla manzarası eşliğinde kireçte alabalık,saç kavurma,fasulye turşusu,laz böreği tatlısı deneyebilirsiniz.

Rize’de geçirdiğimiz doyumsuz günler için Çaykur’a ve davet ettikleri için Çayçek ekibine çok çok teşekkür ederim.Türkiye’nin en kaliteli çay üreticisi olarak vizyon sahibi olduğunu bizlere birkez daha göstermiş oldu.
 
Dipnot olarak;Sizlere şimdiden güzel bir haber vereyim Çaykur’un butik çay markası olan ”Çayla” ile çok yakında birçok yerde kaliteli çay tüketebileceğiz.
 
Hoşçakal Çaykur tekrar yeni projelerde görüşmek üzere…
 
Bonus olarak Rize’den sonra Trabzon’a geçtim ve ek olarak birgün daha kalarak Uzungöl ve Sümela Manastırını gezdim.

 

Uzungöl’ün muhteşem doğası

 

Sümela Manastırı gittiğim gün ziyaret için son günüydü 1 yıl boyunca tadilatta olacak.
Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply