Yeni Nesil Kahveciler;Coffee Topia Türkiye

0
Geçen hafta Mekanist’in davetiyle Coffee Topia’da kahve tadımındaydık. Özellikle Türkiye’de yeni nesil kahve yapımının yeni yeni filizlenmeye başlamasıyla birlikte ard arda açılmaya başlayan kahve dükkanlarından biri sanmıştım burayı oysa çok farklı ve özel bir yanı varmış buranın birçok barista ile çalışmış,kurmuş,250-300 baristacıya eğitim vermiş ve hala bu baristalara kahve üretimi sağlayan, kahve tadımcısı ve eğitimcisi Şerif Başaran’nın yeri olduğunu öğreniyoruz yani Türkiye’de içtiğimiz hemen hemen her kahvede onun bir payı mutlaka vardır, tabi durum böyle olunca bizlerde kahve tadımından çok tam anlamıyla bir eğitim ile karşılaştık ve oldukça memnun kaldık.Sloganları ;”fresh coffee is good”herkesin anlayacağı basitlikle bir ingilizce cümle ile tabir edilmiş.

Öncelikle kahve tadımı yaparken aç olmamak gerekirmiş bu nedenle bizler için hazırladıkları lezzetli atıştırmalıkları”domates soslu ,ıspanak  +mozeralla karışık srtundel ve govda peynirli +mozeralla karışık çöreklerini yiyerek tadıma başladık.

Kahve hakkında içip de bilmediğimiz o kadar çok varmış ki bunu öğrendim ve aldığım küçük kahve tüyolarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

  • Kahveler hasat zamanına göre çeşitli ülkelerden getiriliyor şuan hasat zamanı: Etiyopia,Kenya
  • Kahve tadımcıları tadları benzemesin diye tadım yaparken aralıklarla ”golden elma ve ekmek”yiyerek tekrar koku ve tat almayı sağlıyorlar aynen bizim üst üste parfüm kokladığımızda üzerine kahve koklamamız gibi bir durum.
  • Kahvede ısı gramaj ve süre çok önemli gramajı ;90 az 95 olursa çok demlenmiş oluyor,az demlenmiş ekşi,çiğ olurken,çok demli,acı ,sert oluyor.
  • Kahveyi uzun süre saklamak istiyorsanız ne ve ışıktan uzak bir yerde tutmalısınız.
  • İçeçekler tüketilirken vucüt sıcaklığında yani 37 derecede tüketilirse doğru tat verecektir tadım yapılırken özellikle ılık olunmasına dikkat ediliyor.
  • Sumatra kahvesi Etiopia’dan geliyor gövdesi ve aroması yüksek oldukça pahalı iyi bir kahve.
  • Şerif Başaran’nın özellikle tavsiye ettiği kahve ”Yirgacheffee”Ethiopia’da Mamı Kacha çiftliğinde üretiliyor.Kg 85TL civarında.
  • En son olarak içtiğimiz türk kahvesinin aslında bir şehir efsanesi olduğunu ve yurtdışından geldiğini biliyormuydunuz?Türk kahvesi aslında Yemen kahvesi ve Brezilya’nın Rio Minas bölgesinden gelen çekirdeklerden yapılıyor ve dünya kahve uzmanlarının bu bölgedeki kahveleri tattıklarında bozuk dediğini biliyormuydunuz? 🙁 biliyorum inanması güç ama böyleymiş ayrıca Türk kahvesinin kaynamaması gerektiğini hatta kaynamaya yakın ocaktan alınarak tüketilmesinin daha doğru olduğunu öğrendik.Kahveyi ilk elden ve yerinde deneyimlemek için mutlaka ”Coffetopia”ya uğramalısınız.
    COFFEE TOPİA BİLGİLER;

  1. Adres:Eminönü Hobyar Mah, Arpacılar Cad. No:8 (Nimet Abla Karşı Çaprazı) 34110 İstanbul
     Tarif;Eminönü meşhur Nimet Abla karşısı
Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply