Ortaköy ve Sokak Lezzetleri

1

Ortaköy; Boğaziçi’nin Avrupa yakasında, Beşiktaş ilçesine bağlı mahalle ve semttir. Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları’nın önemli yerleşim yerlerininden biri olmuş zamanında ve tarihi, Antik Çağ’a kadar uzanıyor. Eski çağlarda Arkheon denilmiş, Kanuni döneminde semte yerleşen Türkler, Ortaköy’ün simgesi haline gelen Boğaz’ın en güzel eserlerinden biri olan Ortaköy Cami’sini inşaa etmişler…

20160912_144941

İstanbul’un belki de Türkiye’nin tüm sokak lezzetlerinin bir arada olduğu gurme semti Ortaköy’de “sokak lezzetleri” ile ilgili küçük bir gezi gerçekleştirdim. Ortaköy Sahili; Boğaz köprüsü, hediyelik eşya dükkanları, sokak lezzetleri, turistleri ile adeta İstanbul’un küçük bir tatil beldesi gibi. 

Özellikle sokak lezzetleri cenneti diyebilirim, birçok alternatif bulunuyor bunlardan en önemlileri Ortaköy denilince aklımıza gelen; Kumpir için; Charlie Kumpir ve Waffle için; Ortaköy Waffle NO;13 en sevdiklerimden biri oldu. Kumpir ve Waffle fiyatları 15TL.

20160914_160245

Waffle; Belçika asıllı olan Waffle Ortaköy sokaklarının favori lezzetlerinden biri olmuş. Üzerinde erimiş çikolata, krem şanti ve taze meyveler ile servis yapılıyor. Waffle’nizi alıp ister deniz kenarına gidip yiyin isterseniz miss gibi waffle kokan sokaklarda banklarda oturarak bu tadın keyfini sürebilirsiniz.


Bunun haricinde diğer sokak lezzetleri;Kokoreç, tantuni, haşlanmış ve közlenmiş mısır, çubuk patates, közde türk kahvesi, tava ve dolma midye, osmanlı macunu, lokma gibi birçok lezzeti bir arada bulabiliyorsunuz.Waffle yapılışını izlemek için youtube kanalımdaki videoma tıklayınız…

 

Kumpir; Milli sokak lezzetlerimizden olan kumpir Anadolu’nun bazı kesimlerinde “patates” kelimesinin karşılığı olarak kullanılıyor, özel fırınlarda pişirildikten sonra kabuğu yarılır ve içerisine İçine tuz ve tereyağı veya margarin eklenip karıştırarak ezilir daha sonra çeşitli mezeler ve soslar konularak servis edilir. Kumpirin hikâyesine gelirsek; Yugoslavya’da alüminyum folyoda pişirilen, içine salata konulan patatese “krumpir” denilirmiş, İngilizlerin içine sos koyarak yediği patatesi, 1991 yılında ülkemize getirilir ve bize has zengin mezelerle doldurularak yepyeni bir ürün olmuştur. Öncelikle ülkemizde hızla yayılır, sonra diğer ülkelere ulaşılır.

Ortaköy’de 1 Gün isimli videomda keyifli detayları yakalayabilirsiniz. Ayrıca isterseniz kısa tekne turları ile gezinti yapabilirsiniz. Fiyat;12TL Ortaköy’de vakit geçirmek hem çok lezzetli hemde çok keyifli oluyor.

İstanbul’a dışardan gelenler veya İstanbul’lular için kesinlikle tavsiye edeceğim en güzel semtlerimizden biri.

Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

1 Yorum

  1. Onur Karadere on

    En az tanıttığınız yiyecekler kadar leziz gezi ve yeme-içme yazılarınıza bir süredir ara vermiştiniz ve kendinizi özletmiştiniz.Neyse ki hızlı bir dönüş yaptınız.Üstelik bu kez videolarla süslenmiş muhteşem bir Ortaköy portresi çıkmış klavyenizden.Bir yanda semtin tarihi backgroundu, diğer yanda Ortaköy’ün eşsiz lezzetleri ve aralara serpiştirilmiş kumpirin tarihçesi gibi öz ama doyurucu bilgiler.Bütün bunlar sizin eşsiz anlatımınızla birleştirilince ortaya çıkan muhteşem bir Ortaköy lezzetleri portresi.Elinize ayağınıza sağlık Derya Hanım.Yine çok güzel bir keşif olmuş.Tabi sizden de başka türlüsü beklenemez.Afiyetler olsun,saygılar efendim.

Leave A Reply