İstanbul’un içinde huzurlu bir kaçış noktası; Atatürk Arboretumu

1
Uzun zamandır askıda beklettiğim Atatürk Arbetorumu ziyaretimi sonunda gerçekleştirdim. Özellikle sonbahar da doğanın tüm cömertliğini sergilediği renk cümbüşü yaşatan, İstanbul içerisinde bir kaçış noktası olan Atatürk Arboretumu doğal alanda oluşturulmuş bir müze.
Şehrin gürültüsünden, kirli havasından, betonların arasından sıyrılıp kendimi buraya attığımda çok klişe bir sözcük olsa bile adeta bir cennet olan bu güzellikle tanıştım.
Öncelikle benimde sürekli söylemekte güçlük çektiğim Arboretum kelimesi nedir? açıklamak istiyorum. Arboretum Türkçe’mize Latince’den girmiş ve Ağaç Parkı( müzesi) anlamına geliyor. Amacı ağaç, ağaççık, çalı gibi botanik bitkilerin yetiştirilip korunmasını sağlamak olan bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla kurulan botanik bahçelerdir.

Atatürk Arboretum’una  giriş yaparken yanınıza alacağız broşür ile nereleri gezeceğinizi rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Parsel parsel ayrılmış ve numaralandırılmış içerisinde 3 adet gölet, 1 adet yangın kulesi bulunuyor.

Göl civarından bir görünüm
Göl civarı
Göl civarı           
 

İçeride yiyecek,içecek bir şey alabileceğiniz kafe veya restoran bulunmuyor uzun süre burada vakit geçirecekseniz aç kalmamak adına giderken yanınızda sandviç ve içecek almanızı tavsiye ederim.

Sonbahar renkleri sonbahar aşıkları içinde bulunmaz bir nimet birçok çift buranın romantik anlarına kendini kaptırıp bol bol fotoğraf çektiriyordu özellikle düğün fotoğrafları çektiren gelin ve damatların gözdesi olmuş durumdaydı neyse ki belirli bir ücret karşılığında düğün fotoğrafları çekildiğini öğrenince sevindim.

Çiğdem çiçeklerini öbekler halinde görebilirsiniz
Sonbahar mantar mevsimi bu nedenle içeride birçok mantara rastlamanız mümkün benim gibi mantar yemeği çok seven biriyseniz onları koparıp yemeği veya eve götürüp omlet yapmayı hayal edebilirsiniz benim gibi sadece hayal edin 🙂

              

İstanbul içindeki bu güzellikleri görmek için bir gününüzü ayırın.Bol bol oksijen ve enerji toparlayarak huzurlu bir şekilde şehre döneceğinizden şüpheniz olmasın.

Atatürk Arboretumu kuruluş ve amaçları; bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini vej yaşları bilinen,çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitki taksonlarının uygun seçilmiş alanlarda yetiştirip sergilendiği, Belgrad ormanlarının içinde 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde yer alıyor.İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Hayrettin Kayacık’ın İstanbul’da bir arboretum kurma önerisi Fakülte kurulunca benimsenerek, Orman Genel Müdürlüğü’ne iletilmiş, önerisinin uygun bulunmasu üzerine de 1949 yılında çalışmalara başlanılmıştır.


Bugüne kadar Arboretum’a yaklaşık 2000 farklı taksona ait çok sayıda bitki dikilmiş.Türkiye’nin nesli tükenme tehlikesi altında bulunan bitkileri korumak ve yetiştirmeyi amaçlamaktadır.Atatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri;

Atatürk Arboretumu Ziyaret Saatleri: Yazın 08.30-20.00, kışın 08.30-17.00. Pazartesi kapalı.

Atatürk Arboretumu Giriş Ücretleri;

Ücretler hafta içi ve hafta sonu farklılık gösteriyor.Giriş yaptıktan sonra ise tüm gün boyunca burada kalıp vakit geçirebilirsiniz.
Hafta içi; Öğrenci 2TL, Normal 5TL
Hafta sonu; Öğrenci 5,Normal 15 TL

Atatürk Arboretumu Nerede ve Nasıl Gidilir;

Arboretum İstanbul’un Sarıyer İlçesine bağlı Bahçeköy’de bulunuyor.

Araçlarıyla gitmek isteyenler için; Beşiktaş’tan Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesi’nden Hacıosman’a geldiklerinden sonra tabelaları takip ederek Bahçeköy yoluna saparak Bahçeköy’e geldikten sonra,İstanbul Üniversitesi spor salonunun karşısındaki Kemerburgaz Yolu ‘ndan sönerek 500m ileride solda bulunan arboretuma gelebilirsiniz.


Toplu ulaşım araçlarını kullanarak gitmek isteyenler için;Hacıosman’da metrodan indikten sonra her 15 dakikada bir kalkan 42HM numaralı Bahçeköy otobüslerine binerek 20 dakikalık yolculuk sonrası Bahçeköy’de inip,Kemerburgaz yolundan 500m yürüyerek ulaşabilirler.


              Tel: 0212 226 19 29 -0212 226 23 35

E-mail; ataarboretum@ttmail.com
bkoyatarboretum@ogm.gov.tr
Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

1 Yorum

Leave A Reply