İskele Balık; Büyükçekmece’nin En İyi Balıkçısı

0

Şiddetle önerdiğim mekanlardan birtanesiyle daha karşınızdayım. Lezzet neredeyse, ben oradayım uzun yollar aşıp geldim ve Büyükçekme’ce İskele Restaurant damakları şenlendiren nefis tatlardan sonra iyiki buraya gelmişim diyorum. Atatürk’ün 1938 yılında mübadile zamanı uğradığı halkın sorunlarını dinleyerek ve kahve yudumladığı çok özel bir bina burası. Bahçenin köşesinde halkla samimi sohbet eden Atatürk‘e mübadillerin sorularından bir tanesi “Paşam, Yunanistan’da o kadar toprak bıraktık burada 6 dönüm yer verdin nasıl olacak bu iş?” Paşa ayağa kalkar ve öne doğru iki adım atar denizi gösterek; “İşte tapusuz toprak, ekmeğinizi oradan çıkaracaksınız” diye öğütler. İşte bu sözden sonra Ülkenin kaderini çizen büyük insan o gün bir köyünde kaderini çizmiş ve Mimarsinan ondan sonra bir balıkçı köyü olmuştur.

Fotoğrafta gördüğünüz Gazi Mustafa Kemal‘in oturduğu sandalye ve kahvesinin üzerinde durduğu masa aslına uygun olarak  yeniden yaptırılmış.

1947 yılında Selanik’tren göç eden Gülkoku ailesi  tarafından o günden bugüne kadar işletilen restaurant, 1909 yılında aslına uygun olarak restore edilen Tarihi bina içerisinde yer alıyor. Restoranı şuan 3 Nesil İbrahim Gülkoku isletiyor. 

İbrahim Bey, Yunan Adaları’nı gezerek ve keşfettiği tüm farklı lezzetleri mutfağında harmalamış ve ortaya başarılı lezzetler çıkarmış.


Bölgenin en eski balıkçılarından biri olan mekan mezeleriyle ünlü. Mekanın ustaları Cundalı, mutfağı Türk ve Yunan ağırlıklı; her şey taze ve lezzetli. masada bulunan lezzetlerden, Günlük özel olarak Cunda’dan getirilen otlar ile yapılan, yeşillik tabağı ve salata muhteşemdi.

2 Katlı tarihi binanın dekorasyonu bahçeden en üst kata kadar şahane tasarlamış. Genel itibariyle ahşap ağırlıklı huzurlu bir ortamdan, geçmişe götüren Yunan ezgileri ile bezenmiş ortamıyla adeta tarihte yolcuğa çıkartıyor.

Dil Beyti, güveçte baby ahtapot, saganaki mutlaka denenmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Bunların haricinde, lavunya, lakerda, kalamar gibi lezzetleri ve günlük taze balıkları sofrayı ziyafet şölenine çeviriyor.

Mübadeleyle göç eden Selanik’lilerin gemiden indikleri limanın tam karşısında bulunan restoran deniz manzarası ve esintisi ile huzur veriyor.

Kişi başı fiyatlar alkollü 150TL ile 200TL arasında değişiyor.

Denediğim 4 çeşit tatlının hepsi birbirinden lezzetliydi. İncir Tatlısı, Sarı İrmik ve Höşmerim çok başarılı buna rağmen favorim ”peynir tatlısı” oldu. İbrahim Bey’in yine bir Yunan keşfi sırasında denediği ”peynır tatlısını” restoranına uyarlamış. Efsane peynir tatlıları ile fark yaratmışlar özellikle denemelisiniz iddia ediyorum daha önce denemediğiniz ve çok beğeneceğiniz bir lezzet.

İskele Restaurant
İskele Caddesi Mimarsinan Büyükçekmece
İstanbul / Türkiye
Tel : +90 (212) 883 13 82

İskele Balık Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply