Asırlık Lezzetler ; Develi Florya Restaurant

0

1912 yılından bugüne kadar uzanan ve yıllardır değişmeyen lezzetlerin adresi olan ”Develi Restaurant Florya’da ” Bimuftakikişef davetiyle yemek&lezzet bloggerları ile biraraya geldik.Develi Restoran ilk olarak ailenin birinci kuşağı tarafından Gaziantep’te açılıyor.Daha sonra İstanbul’daki ilk mekanını 1966 yılında Samatya’da açmış hemen ardından sırayla bir zincere dönüşen Türkiye’nin lezzet devi halini almış restoranlarını tek tek hizmete açmışlar.Develi ,lezzeti,hizmet kalitesi ile yıllarca benimde değişmeyen adresim olan restaurantlardan biriydi bu etkinlikten sonra ise uzun süre unutamayacağım bir gönül bağlılığım da oluşuverdi nedeni ise ”Develi Ailesi” bahsettiğim restaurantlar değil kesinlikle ailesinin ta kendisi şuanda döndüncü kuşak olan Arif Develi ve oğulları yönetiyor.Güzel kalbe,hürmete,saygıya sahip olan bu aile o gece bizlere kebaptan çok daha fazlasını gösterdi bunun için ayrıca teşekkür ederim uzun süre hafızalarımdan çıkmayacak bir etkinlik oldu.


Develi ailesinin geçmişten günümüze gelişini anlatan konuşmaları bizleri duygulandırırken bi mutfak iki şef Özlem Mekik ve Ayvaz Akbacak’ın çiğ köfte showlarıyla eğlendiğimiz gece de oldukça farklı duyguları bir arada yaşarken muhteşem lezzetleri de deneyimledik.

 
Organizasyonun yapıldığı kısım ”Flora By Develi” olarak adlandırılmış 300 kişilik kapasiteli modern konsepti motifler ile birleştirerek,toplantıları,davetler,resepsiyonlar,kokteyller,düğün seromonileri ve kutlamalar için özel bir mekan olarak tasarlanmış.

Bu yazımda favori lezzetlerim diye bir başlık atamayacağım çünkü yemeklerin hepsi birbirinden lezzetliydi seçim yapmak çok çok zor.


İlk olarak,salata,develi pide,tereyağlı tulum peynir ve çiğ köfte servisi yapıldı.Burada öğrendim ki Develi çiğ köfte konusunda oldukça ünlüymüş hatta ilerleyen dakikalarda Özlem Mekik ve Ayvaz Akbacak bizlere unutulmaz bir çiğ köfte showu sergilediler.


Başlangıç olarak Antep yöresine ait yuvalama çorbası ikram edildi, sıcak içilebileceği gibi soğuk olarak ta tüketilmesi mümkün çok lezzetli bir çorba.

Develi Sarma
Bu gördükleriniz sadece başlangıçlar ve arasıcaklar .

 

Özel pastırmalı humus lezzeti kadar görünüşüne de özen gösterilmiş.

 

Antep usulu içli köfte içerisinde bolca fıstık vardı.

Antep usulu cevizli kuru patlıcan dolma.
Terbiyeli kuzu şiş

 

Fıstık kebap

 

Kavurmalı Ali Nazik Kebap

 

Keme Kebabı

           

Develi yaprak şöbiyet
 
Meyve


Gecenin sonunda türk kahvelerimizi bahçede ateş başında sohbet ederek kutladık.

Uzun zaman aklımdan silinmeyecek bu güzel organizasyon için Bimutfak iki şef Özlem Mekik ve Ayvaz Akbacak’a teşekkür ederim.
Davet için de herzamanki gibi Funda Aydeniz ve eşi Hakan Aydeniz’e çok teşekkürler.

Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply