Restoran Haftası “Sokak Lezzetleri” teması ile başladı.

0

IMG_20160403_140711Her yıl merakla beklenen şehrin en lezzetli buluşması, 7.restoran Haftası 3 Nisan Pazar günü ‘Sokak Lezzetleri’ teması ile Koç Müzesi’ndeki Halat Restoran by Divan’da çok lezzetli bir açılışla başladı. Bahar havasının tüm cömertliğini sergilediği Pazar günü restoranın açık alanına kurulmuş Dünya’dan sokak lezzetleri standlarında eşsiz lezzetler deneyimledik.

Türkiye’den Halat Restaurant by Divan şefi Faysal Üren, Michelin yıldızlı İngiliz Şef Josh Eggleton, Thailand’lı Şef Vatcharin Bhumichitr ve  İtalya’nın Michelin yıldızlı, gastronomi dünyasının sembol kadın şeflerinden Cristina Bowerman yer alıyordu.

20160403_13374320160403_171312

Türkiye Sokak Lezzetleri ‘’ Halat Restaurant by Divan şefi Faysal Üren ‘nin’’ elinden, mutfaklarımızın ve sokaklarımızın vazgeçilmez lezzetlerinden olan balık ekmek, üzeri tavuklu nohutlu pilav ve tantuni ikram ediliyordu.İlk başta biz Türkler olarak yabancı lezzetleri deneyimlemek istesek de, en son yine Türkiye standında soluk aldığımızı ve bildiğimiz lezzetleri yerken daha çok mutlu olduğumuzu söyleyebilirim…

20160403_140233

 

Tayland Sokak Lezzetleri; İkinci olarak ziyaret ettiğim ve çok merak ettiğim Tayland mutfağı genel olarak kızartma ağırlıklıydı.Thailand’lı Şef Vatcharin Bhumichitr’in elinden salatalık kabında acı ve ekşi somon tatlısı, çıtır limon otlu kızarmış tavuk kanatları, karides spring roll ve yeşil körili samosadan oluşuyordu.

Stand’da en sevdiğim ve en çok rağbet gören lezzet karides spring roll oldu.

 

 

20160403_13525020160403_152151

İtalya Sokak Lezzetleri; Türk mutağına benzerliği ile dikkat çeken ve rağbet gören standlardan biri İtalya oldu. İtalya’nın Michelin yıldızlı, gastronomi dünyasının sembol kadın şeflerinden Cristina Bowerman hazırladığı İtalyan sokak lezzetlerinde ;İtalyan pişisi, sığır dili pastırması, domates soslu İtalyan köfte, limon kreması dolgulu kızarmış İtalyan çörekleri yer alıyordu.

20160403_171339

İngiltere sokak lezzetleri; Michelin en genç şeflerinden biri olan İngiliz Şef Josh Eggleton tarafından hazırlanan; rozbifli mini yorkshire pudingi, kuzu incikli mini shepard pie, kırmızı lahana turşulu balık sandviç ve karnabahar pakora bulunuyordu.
20160403_152035

Etkinlik alanında küçük büfeler halinde, yine Türk sokak lezzetlerinden olan; simit, çağla, şambali tatlısı,pamuk şeker vb. ürünler vardı.Genel olarak açılışı değerlendirirsem seçilen mekanın manzarası, ambiyansı, standlardan, yemek yenilecek tabaklara kadar her şey harika organize edilmişti.Tabaklarda bulunan içecek için hazırlanmış tutturmalı aparatlar da çok ince düşünülmüş ayrıntılardı, şaraplarımızı içerken rahatlıkla ayakta yemeğimizi de yiyebildik.Etkinliğin çok kalabalık olmaması ve standların çok fazla olmamasının kendi adıma çok yararlı olduğunu söyleyebilirim.Bu sayede istediğimiz her lezzeti ferah bir ortamda deneyimleme şansı yakalamış olduk.

Bu güzel ve renkli açılışla başlayan restoran haftası 1-30 Nisan arasında bir ay boyunca  Restoran Haftası kapsamında etkinliğe katılan 150’e yakın restoran’da oluşturulan menüler ile devam ediyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Adana, Gaziantep ve Bursa’da pek çok restoranda bu lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. Sadece restoran değil İstanbul semt ve lezzet turlarının da yer aldığı sokak lezzetleri programı hakkında daha çok bilgi almak için www.restoranhaftasi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply