Patara Antik Kenti Kazılarına İş Bankası Destek Vermeye Başladı.

0
Uzun yıllar boyunca yaz tatillerimi değerlendirdiğim büyülü Patara Antik Kenti ve civarını bu defa çok anlamlı bir sosyal sorumluluk projesi ile ziyaret etme şansına eriştim.Tarih ile iç içe olmak, tarihe dokunmak çok farklı bir his ve Tarihimize sahip çıkmak en büyük görevlerimizden birisidir. 

20160922_173704-01Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarında bulunan Likya Birliği ve eyaletinin başkenti Patara’da 28 yıldır kazılar devam ediyor. Kazılar, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Fahri Işık ve Prof. Dr. Havva İşkan Işık liderliğinde sürdürülüyor. Bir grup gazeteci Patara antik kentinde Likya Birliği Meclis binasında düzenlenen basın toplantısına katıldık. Toplantıda, İş Bankası ve bağlı şirketlerinin, Patara antik kentindeki kazı çalışmalarına 5 yıl süreyle toplam 750 bin TL mali destek sağlayacağı duyurdu.

20160922_163502

Patara Kazı Evi’ndeki öğle yemeğin de konuşma yapan Prof. Dr. Fahri Işık’ın dikkat çekici sözleri ”Likyalılar aslında Yunanlı değil Anadolu” halkıdır demesi oldu.

Ardından Antik Ken’tte bilinen ilk meclislerden biri olan Likya birliği toplantılarının yapıldığı birliğin meclis binasında düzenlenen basın konuşmasın da İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş “Patara Antik Kenti dünya kültür mirasına büyük katkı sunacak” dedi.

Prof. Dr. Havva İşkan Işık konuşmasında “Noel Baba” olarak bilinen Aziz Nicolas’ın aslında Patara’da doğduğunu belirtti ve bu anlamda kazı çalışmalarının devam edeceğini bu destekle çok daha iyi çalışmalar yapacaklarını belirtti…

Kaş Belediye Başkanı ve Kaymakam’ının da yer aldığı konuşmalarda İş Banka’sına teşekkürlerini ilettiler.

20160922_1613290

Türkiye İş Bankası 2012 yılından bu yana dünyanın önde gelen açık hava müzelerinden biri olan Zeugma Antik Kenti’nde sürdürülen Muzalar (Esin Perileri) Evi’nin kazı çalışmalarına da katkı sağlıyor.

Ülkemizin kaynaklarının yetersizliği nedeniyle bu tarz çalışmalar için maddi desteğe ihtiyaç duyulmaktadır. Umuyorum İş Bankası güzel bir örnek teşkil eder ve başka yatırımcılar da ülkenmiz deki bu tarz arkeolajik kazı projelerine destek olurlar.

Son olarak Atatürk’ün yüzyıllar önce söylediği ve günümüze ışık tutan bir cümlesini paylaşmak istiyorum; Tarihini Bilmeyen Bir Millet Yok Olmaya Mahkumdur. (Atatürk)

Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply