Mersin’nin Ödüllü Ve Mucizevi Eğriçayır Balı

0
 ”Bal” benim için en yararlı besinlerdendir. Doğanın şifalı kucağından gelen arıların sihirli gücü bal, dünyada en çok etkilendiğim doğal olaylardan biridir. Balda hem ilaç, hem besin değeri vardır birde üstüne çok lezzetli tatlı bir yiyecek olunca vazgeçmek mümkün olmuyor. Bu sebeple günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olması gerektiğine inanıyorum ve evimden eksik etmiyorum. Araştırmalarım sonucunda karşıma çıkan ve deneyimlediğim ”Şahbaz Çaylı Eğriçayır balından” bahsedeceğim.
 Büyüleyici ve vazgeçilmez şifalı lezzet olan bal benim gibi meraklılarının hem damak zevkine, hem de gönüllere hitap ediyor. Eğriçayır sitesinde de balın her hali mevcut yemekten, kozmetiğe kadar bu mucize ürünü birçok alanda kullanma alternatifi sunuyorlar. Organik bal, polen, organik propolis, organik arı sütü, sirkeler, karışımlar, pekmezler, kozmetik ürünler ve diğer tüm seçenekler için tıklayınız…
”Şahbaz Çaylı Eğriçayır Bal’ının” Hikayesi;
Şuanda Çay ailesinin en yeni kuşaklarından Celal Çay’ın yönetiminde bulunan Mersin Eğriçayır balı, çok eskiye 300 yıllık bir geleneğe dayanan köklü bir oluşum.
 Mersin Toroslarında yaşayan Çay ailesinin 1700 yıllarda arıcılığa başlaması ile başlar. Kuşaklar boyu arıcılık yapan Çay ailesi 1950 li yıllara kadar kütük kovandan ürettikleri doğal petek balları, ‘dağarçık’ olarak isimlendirilen keçi derilerinden el ile üretilmiş keselerde saklayarak tüketicilerine ulaştırıyorlar. Seksenli yıllardan itibaren aile arıcılıkta fenni kovan kullanmaya başlamış, 2009  yılından sonra ise organik arıcılığa geçmişler.
Öyleki Mersin’de dillere destan olan Çay ailesinin ürettiği ballar zamanla uluslararası ödüllerle tüm dünyada da kendinisi kanıtlamayı başarmış. Eğriçayır Balı  2009 yılında Fransa’dan ‘Gümüş Madalya’, 2011 yılında Slovenya’ da düzenlenen Dünya Tıbbi Arı Ürünleri Kongresinde dünyanın en iyi 2. Balı seçilmiştir. Italyan Tarım bakanlığı tarafından yapılan“Uluslararası En İyi Organik Bal Yarışması”nda (BİOLMİEL) Avrupa Birliği ülkelerinden gelen alanında uzman jüri üyeleri tarafından seçilerek bir kez daha ‘Gümüş Madalya’ ile ödüllendirilmiş. Mersin’in Erdemli ilçesinde Eğriçayır Yaylası’nda üretilen bal, İtalya’da düzenlenen “BIOLMIEL 2015” organik bal yarışmasında altın madalya kazanmıştır.
Mersin Toroslarındaki  Eğriçayır yaylasının 2500 m rakıma sahip olmasından kaynaklanan çiçek çeşitliliği balların aroma bakımından zengin olmasını sağlıyor.
Deneyimlediğim Ürünler;
1. Polen / Polifloralı Organik Polen, 30,00 TL (120gr) Mersin Toroslarında 2400m yükseklikte bulunan Eğriçayır yaylasında organik arıcılık yöntemi ile üretiliyor. Üretildiği bölge florasını yüksek rakımdan dolayı sadece yabani kır çiçekleri oluşturuyor. Başlıca çiçek  kaynağı Peygamber çiçeği Toros Kayakekiği gibi kurak iklime yaşam uydurmuş Toros florasıdır.

2.Propolis / Organik Propolis Damla 35,00 TL (20ml) (Organik alkol Bazlı). Bu ürünün çocuklar için de üretilmiş olanı web sitesinde yer alıyor. (Propolis / Su Bazlı Propolis Damla Çocuklar için) olarak aratabilirsiniz.

Eco- cert Organik Sertifikalı Propolis en iyi şekilde alkolde çözüldüğü için, yetişkinlerin mümkün olduğunca bu ürünü tercih etmesi gerekiyor.
Organik arıcılık yöntemi ile elde edilen propolis, organik tarım ile %70 organik alkolde çözülmüş, iyi bir ağız bakım ürünüdür. KULLANIMI: Günde 10 damla propolis, bir küp şekere, parça ekmeğe, yarım bardak meyve suyuna veya suya damlatılarak tüketilebilir. Organik propolis kullanımı ihtiyaç halinde günde 30 damlaya kadar çıkartılabilir.
3.Ballar / Şahbaz Çaylı Organik Çiçek Balı 70,00 TL (850g), 40,00 TL (450g), 25,00 TL (225g). 
En çok beğendiğim lezzetlerden biri de bu bal oldu. Mersin Toroslarının eteklerinde arıların topladığı çiçek balı ve yoğunlukla maki çalılıklarının çiçeklerinden toplanıp derleniyor.
4. Ağız Bakım / Apifarm Organik Diş Macunu (Propolis, Çay Ağaçı Yağı, Naneli) 18,50 TL (75ml)

Propolisli, diş macunu kullanarak propolisin antibakteriyel güçünden diş ve dişetlerinizi korumada da faydalanabilirsiniz. Propolis diş çürümelerine ve ağız içerisinde kötü kokuya yol açan bakterileri yok eder. İçeriğindeki ÇAY AĞACI YAĞI ile propolisin anti bakteriyel etkisi desteklenmiş. Çay ağaçı yağı, antibakteriyel özelliği ile propolise benzer.

5.Eğriçayır Organik Karakovan Balı,

160,00 TL (1kg), 80,00 TL (500g) Torosların Zirvesinden Gelen Sağlık! demişler çok da doğru demişler. Bu balı denediğiniz de bal ile adeta yeniden tanışacaksınız muhteşem bir lezzet ve sağlık içeriyor.
Organik karakovan balı, Mersin Toroslarında 2400m yükseklikte bulunan Eğriçayır yaylasında organik arıcılık yöntemi ile üretiliyor. Üretildiği bölge florasını yüksek rakımdan dolayı sadece yabani kır çiçekleri oluşturuyor. Başlıca çiçek kaynağı Peygamber çiçeği Toros Kayakekiği gibi kurak iklime yaşam uydurmuş Toros florasıdır.
Kalite ve Güvenirlilik;Eğriçayır, arı ürünlerini organik üretiyor ve organik tarımın yangınlaşmasını destekleyerek, birbirinden özel arı ürünlerinin, üretiminden ambalajlanmasına kadar her aşaması, T.C Tarım Bakanlığı ve bağımsız sertifikalandırma kuruluşu tarafından denetlenir ve belgelendiriyor… Bu nedenle güvenle kullanabileceğiniz sağlık, güzellik ve lezzet veren arı mucizesini kesinlikle tavsiye ediyorum. Özellikle birdahaki sefere sitesinden kozmetik ürünlerinden sipariş vermeyi düşünüyorum cildim için bulunulmaz bir nimet olacağından şüphem yok.
Sizlerde bu doğadan gelen şifalı ürün balın mucizesinden yararlanmak isterseniz aşağıdaki web sitesinden veya telefonlarından sipariş verebilirsiniz.
 Web sitesi;  www.egricayir.com
Telefon; +90 542 402 59 98
E-mail;info@egricayir.com
Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply