Kısa kısa Stuttgart…

2

10 günlük bir Avrupa seyahatinin ardından vakit buldukça sizlere gezip gördüğüm yerler hakkında paylaşımlarda bulunacağım.Ülke ülke ayırmak o kadar zor ki çünkü gittiğim yerler sınır öyle ki Almanya’dan benzin almak yada akşam yemeğini yemek için İsviçre sınırını bir günde 4-5 defa geçtiğimi söyleyebilirim.Turkcell artık şebekeleri karıştırdı döndüğümde saydım 15 kez ülke değiştirmişim 🙂
Yinede ilk olarak Almanya’dan başlayacağım tamda seyahat sırama göre hareket etmiş olacağım.Hadi başlayalım birlikte yolculuğa ….Önce alıntı küçük bir bilgi:Stuttgart, Almanya’nın altıncı büyük şehri, Baden-Württemberg eyaletinin başkenti ve en büyük belediyesi, Stuttgart vilayetinin merkezi. Stuttgart Almanya’nın ticarette en aktif şehridir.

Burası Stuttgard meydanı adı Schlossplatz gittiğim her şehri İstanbul’da bir yere benzetmeye alışmış biri olarak burayı Bakırköy caddelerine benzettim fakat Bakırköy kadar eğlenceli değildi ne yazık ki Stuttgard bana kasvetli ve sıkıcı geldi seyahatimi çok yönlü planladığım ve buradaki günlerimi kısa tuttuğum için çok iyi bir karar verdiğimi düşünüyorum.Bu sehirde Posrche ve Mercedes dogmuş bu nedenle arabalar ucuz ve büyük bir çoğunluk lüks arabalara sahip.

Bu meydana gittiğinizde tarihi hükümet binası ,kilise,şato herşeyi bir arada 2-3 saatte bir defada görebiliyorsunuz …

 

 Stuttgart-“Neues Schloss Şatosu’ndan görüntüler..

 

 

 

Bu Sato’da yasamak nasıl birşeydir diye söyle bir gecmise gidip geldik arkadaşımla 🙂

 

 

 

Bu hintli turistleri görünce Stuttgard’ın aynı zamanda turistik bir şehir olabileceğini düşündüm.

  Bu görüntünün aynısı vikipedia’da bensiz mevcut 🙂 iyi zıplamışım 🙂
 Alman pastası yemeden dönmek olmazdı 🙂

 

 Old Palace 1948 yılında inşa edilmiş ve o döneme ait eserler bulunuyor içerisinde.

 

 

Ünlü bir Alman  doğa şairi soyluluk ünvanı almış kendisi….

 

 

Şirin küçük bir kilise ….Dua edip mum yakmadan dönmedim küçükte olsa heryerin bir ruhu olduğuna inananlardanım.

 

 

Almanya’da ünlü ve zengin bir modacı bijuterici kendi adını markalaştırmış söylenildiğine göre yetimhanede büyümüş ve ordan bu zenginliğe ulaşmış.Harald Glööckler markası Gloockler harika takı tasarımları var.Google’den mutlaka araştırın kendiside çok değişik bir kişilik!

Arkadaşlarımla Stuttgard’ta buluşmak harika oldu rehberlerimide bulmuş oldum böylece 🙂
 Sttutgard bira festivalleriyle ünlüymüş bende birtanesine denk geldim İrish bira fes

Meydandan son bir görüntü hava güzeldi ve insanlar sokaklarda bu güzel fırsatı değerlendiriyorlardı.

  Son olarak meydanda çekim yapan bir TV kanalına rastgeldim.Bu güzel şirin şehri terkedip asıl yolculuğumuza başlayalım şimdi bir sonraki yazılarımda Bodensee,İsviçre ve Paris
Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

2 yorum

Leave A Reply