Kırgızistan EMİTT 2017

0

Geçtiğimiz hafta sonu daha önce duyurusunu yapmış olduğum,
26-29 Ocak Dünyanın en büyük turizm fuarlarından biri olan EMITT’te Kırgızistan standına uğradım. Fuarda Kırgızistan kültürüne ait çadırın hemen önünde bulunan enstrümanlı komuz müzisyenleri oldukça ilgi çekiciydi ve çok sempatiklerdi.

IMG-20170128-WA0022

Çadırın önünde Happy Hour sırasında Kazakların milli içeçeği Kımız ( at sütü) deneyip, ünlü lezzetlerinden Boorsok yedim. At sütü biraz ekşimsiydi. Boorsak da bizim bildiğimiz pişi diyebiliriz daha ufak şekilde yapılıyor.

 Ayrıca fuar boyunca Kırgızistan’a bilet kazanmak isteyenler benim gibi Kırgizistan Standının önünde selfie çekip #discoverkyrgyzstan hashtag’iyle instagramda paylaşırsa en yüksek beğeniyi alan Kırgızistan’a tatile gidecek Kırgızistan’ı keşfetme şansı yakalayacak. Bu güzel hediyeyi duyar duymaz hemen Kırgız kültürünü araştırmaya başladım. Kırgızistan’a nasıl gidilir? Neler yapılır? aşağıda birkaç özet bilgi bulabilirsiniz. Şimdilik bu harika hediyeyi kim kazanacak bilmesemde heyecanla beklemekteyim.

 

20170128_164448

Kırgızistan’a nasıl gidilir?İstanbul Bişkek uçuşunuzu gerçekleştirmek için en az 6 ay geçerli pasaportunuzla birlikte Ülkeye girişten en geç 5 gün içerisinde Devlet Kayıt Hizmeti Başkanlığın’a kayıt yaptırmanız halinde süresiz ve vizesiz olarak istediğiniz kadar ülkede kalabiliyosunuz. İstanbul’dan Bişkek’e ortalama uçuş süresi 6 saat 55 dk kadar sürüyor.

Kırgızistan Gezilecek Yerler; Ülkenin en önemli şehri olan Bişkek’e giderseniz görmeniz gereken birkaç tane yer var. Erkindik Statue, Ala-Archa Gorge, State History Museum, Mikhail Frunze Museum, Aaly Tokombaev House Museum, Manas Museum, Geological and Mineralogical Museum, Panfilov Park, Museum Of Fine Arts, Central Mosque, Tower with Chimes, Zoological Museum, Archaeological Museum, Holy Resurrection Cathedral.

Kırgızistan’ın geneli dağlık ve kırsal. ülkenin kırsal bölgelerinde de,  hala göçebe yaşayan ve çadır kuran insanlar var.

Kırgızistan Ne Yenir / Ne İçilir; Kırgızistan yemek kültüründe ekmek, pilav ve patates bulumaktadır. Beş parmak Kırgızların en meşhur yemeğidir. Kesme diye bilinen çok ince kesilmiş hamurun üzerine çok küçük doğranmış etten ve soğandan oluşan sosun ilave edilmesiyle yapılır. Önemli kişiler geldiğinde pişirilen “Koyun Başı”  sofraya tek başına getirilir ve sofradaki en saygın kişiye verilerek ondan başı parçalayıp sofradakilere dağıtır. İçecek olarak“kımız” meşhurdur. Sulu yemeklerden en yaygınları ise maksım ve cayma özel çayları kuurma çay. Denemeniz gereken diğer tatlar ise Kırgız Pilavı,Sansa, Cafe Faiza ve Supara’dır.

Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply