İstanbul’un ilk kahve festivali ;İstanbul Coffee festival

0

Bu yıl ilk olarak düzenlenen ” İstanbul Coffee Fest ; ”İstanbul buram buram kahve kokacak,”sloganları ile  25-28 Aralık’ta dört gün boyunca tarihi Galata Rum İlk Okul’unda kahve severlerle buluştu.

Festivale oldukça yoğun bir ilgi vardı neredeyse doldu doldu taştı diyebilirim öyle ki, en son biletix bilet satışlarını durdurdu ve sadece daha önce bileti olanlar festivale giriş yapabildiler, meğer ne büyük bir akım varmış kahveye karşı, nasıl büyük bir açık varmış ülkemizde bu  festivalde anlamış olduk.


Festivalde ”Nero, Starbucks,Jacops,Kahve Dünyası gibi bilinen kahveciler oldukça az ilgi görürken, Türkiye’de daha çok yeni olan kahve dükkanları,baristalar,coffee shoplar,kahve makinası üreticileri,gıda üreticileri ve sektöre dahil olan birçok diğer firmalar ilgi çekiçi sunumları ile festivalde ön plana çıkmayı başardı.


Festival kapsamında ,workshoplar,canlı müzik gösterisi,sanat sergileri,seminerler,tasarım ürünler ve birçok eğlenceli aktivite yapıldı, iki gün boyunca uğradığım festivalde oldukça eğlenceli ve baştan sona kahve,sanat,sohbet dolu günler yaşarken kahvenin bir yaşam tarzı olduğuna şahit oldum.


Türkiye’nin daha çok kahveciye ve daha çok böyle festivallere ihtiyaç var yeni girişimcilere duyurulur 🙂


Bu seneki kahve festivalini kaçırdıysanız üzülmeyin bundan sonra her yıl birkez İstanbul’da kutlanacak.


Festival davetiyelerini aylar önceden bizlere ulaştıran ve bu özel festival ile buluşmamızı sağlayan mekanist ve ekibine çok teşekkürler.


Festivalde hoşuma giden tavsiye edebileceğim tatlar;


Old Java ;Galata’nın en yeni kahvecilerden biri,Dünya’da ilk kez uyguladıkları isli ve soğuk kahve teknikleri ile festivalde ilgili odağı olmayı başardı.

M.O.C kahve festivalde kapsıında her daim sıra olan popüler kahvecilerdendi.


Kronotrop ; kahve isim yazdıkları kahveleri ile gönüllerimizi fethederken gözümüzede bayram ettirdi:) 


Kervansaray kahve ; Ben böyle türk kahvesi içmedim dedirttiren kahve 🙂 içerisinde kaküle,sahlep bulunuyor çok hafif ve lezzetliydi.


Lera Fresca; hiçbir katkı maddesi kullanılmadan ürettikleri,süt,dondurma ve tadelleli dondurmaları ile festivalde oldukça ilgi topladı özellikle sütleri ve tadelleli dondurması harika.

Nero ; Günlerce sandwiç,browni ve daha birçok yiyecek,içeçeği ücretsiz olarak sundular bunun için ayrıca teşekkürler.

Kronometre kahve’de blog ismimi kahveme yazdılar ayrıca Kahve’den ayakkabı Esra Sağlık’ın ellerine sağlık .
Kahveler özel tekniklerde hazırlanırken.
Çikolata’nın ilk hali Kahvem ve festivale balkondan bakış.Festivalde gün boyu süren canlı müzik ortama eşlik etti.Usla kahve akademisi 

Old Java’nın Dünya’da ilk kez uyguladıkları ”isli kavhe yapımına şahit olduk ve tatma şanşı elde ettik.Sahi İstanbul ”hartını kırmadık geldik” diyere festivalde durmaksızın lokum yapılışını gösterdiler ve tatma imkanı bulduk.Heirloom/İstanbul Sifon kahve yapımıKervansaray kahve içerisinde kaküle,sahlep bulunuyor çok hafif ve lezzetliydi.Rum Okulu’nun teras katından muhteşem manzara görüntüsü.Lera Fresca; hiçbir katkı maddesi kullanılmadan ürettikleri,süt,dondurma ve tadelleli dondurmaları ile festivalde oldukça ilgi topladı.

Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply