Hellmanns Burger Fest; Türkiye’nin Tek Hamburger Festivali

1

Yeni sezonun başlaması ile birlikte en iyi festivallerde şehirde boy göstermeye başladı. Geçen yıl katıldığım Hybrid Community ‘nin organizasyonuyla yapılan ve sevdiğim festivallerden biri olan Hellmans Türkiye’nin katkılarıyla gerçekleşen ve Türkiye’nin tek hamburger festivali ”Hellmanns Burger Fest” 30 Eylül Cumartesi ve 1 Ekim Pazar günü Zorlu Center’da gerçekleşti.

Bu lezzetli festivalde katılımcılar tarafından, 40’a yakın gurme burger çeşidi deneyimlendi, ünlü şef Maksut Aşkar ile burger ve sos workshopları gibi eğlenceli aktiviteler yapıldı. Ünlü lezzet markalarının festivale özel tasarladığı yepyeni burgerler ise festivale renk kattı. Gaye Biçer konserleri ile devam eden etkinlik, 1 Ekim Pazar günü de Ayhan Sicimoğlu, sahnedeki sürpriz lezzet atölyesi ve sonrasında Latin All Stars orkestrası ile gerçekleştireceği konser ile Burger Fest tam anlamıyla şehrin nabzını tuttu diyebilirim.

Burger Fest öncesi birkaç mekanı deneyimleme şansım oldu. Şehrin iddialı festivali Hellmanns Burger Fest ‘e katılacak burger mekanlarını mercek altına alıp önden ziyaret ettim. Etleri oldukça dolgun olan Burger House Tr, Klasik burger ve Casablanca burger ile etkinliğe katıldı. Klasik Burger içerisinde; katkısız dana eti, karamelize soğan, domates turşusu, tomato relish bulunuyor ve biraz acılı bir tat oluşturulmuş. Casablanca Burger içerisinde katkısız dana eti, acı arnavut sos, karamelize soğan, yeşillik domates, turşu bulunuyor, tatlı, ekşi karışık bir tat sunuyor.

Deneyimlediğim mekanlardan biri de Route Burger House Karaköy oldu. Hellmanns Burger Fest’te Original Burger ve Ranch Burger ile yer alacak. Fotoğrafta gördüğünüz Original Burger; 170gr hamburger köftesi, iceberg marul, turşu, domates, karamelize soğan, cheddar peyniri, dana füme et, barbukü sos içeriyor. Tadı nefisti. Ranch burger; 180gr hamburger köftesi, marul, çıtır soğan, ranch sos, füme dil, cheddar bulunuyor.

Ankara’dan festivale katılan. Bakermillcomtr, Ankara’dan bu lezzet dolu etkinliğe en dolgun, leziz ve iddialı burgerlarından “BM Burger” ve “Obur Burger” ile yer aldı. Fotoğrafta gördüğünüz “BM Burger” el yapımı burger ekmeği ile yapılıyor. İçerisinde; 180gr dana eti, burger sos, cheddar cheese ve dana rozbif var.  Turşu süslemesini sevdim.Sabırsızlıkla beklediğimiz @hellmannsburgerfest ‘in ilk günü harika geçti. İşte festival budur. 40’a yakın burger mekanlarının seçilmiş burgerlarını deneyerek, konserler, bando ekibi, sınırsız kola, patates ve burgerların üstüne tatlı olarak magnum standı ile herşey kusursuzdu. Le Cordon Bleu İstanbul ‘nun workshopları, Maksut Aksar’ın sos yapımı ve sevgili Cenk Doğar’ın sunumuyla renklenen festivalde gelelim deneyimlerime Daily Dana Steak oldukça başarılıydı. Virginia Angus ‘da her zaman ki sıra bitmedi, Kev Snack, minik hamburgerlerine büyük lezzetler sığdırmış. İsmet Saz ‘ın levrek, palamut ve deniz tarağı ile festivalde mürekkepli siyah hamburger ekmeği içerisinde balık burger ile fark yaratmıştı. Hayal Kahvesi Official, cafe de paris soslu burgeri ile ön plana çıktı.

Bu sene festivale özel yapılan rainbow burger ise renkleriyle göz kamaştırdı. Hamburgerlerin lezzetinden yağan yağmuru bile unutarak, yağmurun altında dans ederek kendinden geçen festival katılımcıları ile harika bir güne daha imza atıldı.

Harika bir festivalin sonuna geldik. Hafta sonu hem çok eğlendim, hem de Hellmanns Türkiye ‘nin nefis sosları eşliğinde bir çok hamburger deneme fırsatı buldum.

Hellmanns Burger Fest ‘de ikinci gün denediğim Mezzalunatr ‘nin Şef Fabio Brambilla ‘nın hazırladığı “somonlu avakadolu” burger farklı ve lezizdi. Cook Shop, Midpoint Bistro Cafe, Big Chefs Cafe, Kitchenette Cafe, Numnum Social ve Komsu Burger, Baldirsirkeci Pazar günü denediklerim arasındaydı.

Festival Gaye Biçer ardından, Ayhan Sicimoğlu konserleri ile renklendi ve damağımızda uzun süre iz bırakacak müthiş lezzetler tattık. @hybridcommuty yine muazzam bir organizasyona daha imza attı. Her şey yine kusursuzdu bize düşen sadece, yemek ve eğlenmekti. Çok teşekkürler. Bir sonraki seneyi iple çekeceğimiz kesin.

Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

1 Yorum

Leave A Reply