Eylül Ayında Mutlaka Gitmeniz Gereken Festivaller

0

Dünyanın en büyük ve en ünlü bira festivali Oktoberfest’ten Wight Adası’nın Bestival’ine kadar eylül ayında gerçekleşen en iyi festivalleri sizler için derledik. İster paket tur seçeneklerine göz atıp festival turları ile gidin ister kendiniz planlayıp gidin. Bu yazımızı okuduktan sonra ajandanızdaki eylül ayınızı tamamen dolduracağınıza eminiz. Sizin için tatil fırsatları arasında çok farklı deneyimler yaşayacağınız bir festival listesi yaptım. İşte Eylül ayında gidilecek festivaller…

  • Oktoberfest, Almanya

Münih’in efsanevi bira festivali eylül ayı sonunda başlıyor. Dünyanın en büyük festivali unvanına sahip Oktoberfest’te Münih’in tarihi bira markaları 30’u aşkın bira çadırında katılımcılarla buluşuyor. Hakikaten festivalin düzenlendiği Bavyera başkentinde 6 milyondan fazla bira olduğunu hayal etmek bile güç. Oktoberfest, efsanevi açılış töreni ve Münih Belediye Başkanı tarafından yapılan ilk bira fıçısının açılmasının ardından eğlenceli etkinliklerle devam ediyor: Renkli Oktoberfest kostümleri, Riflemen Töreni ve Oktoberfest gruplarının açık hava konseri.

  • Whitianga Scallop Festival, Yeni Zelanda

Güney yarımküreye bahar geldi mi en güzel festivaller de peşi sıra gelir. Taptaze yerel ürünlerin kutlanması için mükemmel bir zaman olan eylül ayında Yeni Zelanda turuna çıkabilirsiniz. 2005 yılından bu yana her yıl 14 Eylül’de gerçekleşen Whitianga Scallop Festivali, hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini görüyor. Ayrıca bölgedeki en popüler deniz ürünleri festivallerinden biri haline geldi. 60’tan fazla gıda satıcısının açtığı stantlarda festival boyunca enfes tadımlar yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Yeni Zelanda’nın en ünlü şeflerinin bazılarının pişirme tekniklerini gösterdiği ve şovlarını sergilediği atölyelere de gidebilirsiniz.

  • Meksika Armada Geçit Töreni / Bağımsızlık Günü, Meksika

16 Eylül, ülkenin en büyük ulusal tatillerinden biri olan Meksikalı Bağımsızlık Günü ve kutlamalarda ülke genelinde havai fişek gösterileri, geçit törenleri ve danslar düzenleniyor. Kutlamalardan önce 15 Eylül akşamı Cumhurbaşkanının genel konuşması ve havai fişek gösterilerine tanık olmak için devasa kalabalıkların toplandığı Zócalo adı verilen ana meydana gidebilirsiniz. Alternatif olarak, Cancun, Bağımsızlık Günü Armada Geçit Töreni’ne binlerce kişiyi ağırlıyor. Cancun şehir merkezinden geçen bu büyük askeri tören kesinlikle görülmeye değer.

  • Braemar Gathering, İskoçya

İskoçya’nın eski klanlarının gücünü, cesaretini ve dayanıklılığını test edecek atletik ve ağır oyunlardan oluşan bir dizi Highland Oyunları‘nın dışında oldukça ilginç İskoç eğlenceleri de var ve Braemar Gathering bunlardan sadece biri. Prestijli özel misafiri olan Majesteleri Kraliçesi Elizabeth’in de teşrif ettiği bu etkinlikte römorkör çekimi, tepe yarışı, İskoç çekiç atışı ve kılıç atışı gibi yarışmalar da oluyor.

  • Bestival, Wight Adası

Wight Adası’nda düzenlenen Bestival, İngiltere’nin en orijinal festivallerinden biri olmaya devam ediyor. Ülkedeki diğer müzik festivallerinin pabucunu dama atan Bestival, her yıl 5 – 8 Eylül tarihleri arasında düzenleniyor. Bollywood Kokteyl barından ilginç konseptli partilere, hatta bir Roller diskosuna kadar tek kelimeyle burada yok yok! Kamp kurmak ve Snoop Dogg, Fatboy Slim ve Elton John gibi dünyaca ünlü isimleri dinlemek için Bestival’i kaçırmayın.

  • Mooncake Festival, Çin/Singapur

Öncelikle geleneksel olarak festival için pişirilen ay şekilli keklerden başlamalıyız. O kadar lezzetli ki, daha önce tattığınız tüm çöreklerin tadını unutturacak. Sonbahar Şenliği, Çin takvimindeki en geleneksel festivallerden biri. Şenlikler Çin ve Singapur’da kutlanıyor ve ekinoksa göre tarihler değişebiliyor (bu yıl 19 Eylül). Küçük kasaba ve şehirlerde bu günün haftası tam bir şenlik havasında geçiyor ve dev ekranlar, konserler, el sanatları stant ve fuarları, dans gösterileri gibi etkinliklerle çok daha güzel hale geliyor. Festivalde ne yana baksanız envaiçeşit ay çöreklerden göreceksiniz. Zaten adı da oradan geliyor (mooncake). En popüler ay çöreklerden olan lotus tohumu veya kırmızı fasulye ezmesi ile doldurulmuş olanları deneyebilirsiniz. Ayrıca dondurmalıların da çok leziz olduklarını hatırlatalım.

  • Üzüm Fırlatma Festivali, Mallorca, İspanya

Orijinal adıyla Grape Throwing Festival, tam olarak Buñol’un meşhur La Tomatina Festivali’nin ruhunu yansıtan, İspanyol tarzı, bol katılımcılı, coşkulu bir festival. Her yıl Mallorca‘da düzenlenen Üzüm Fırlatma Festivali’nde giyeceklerinize dikkat etmenizde fayda var çünkü ne de olsa şarap yapımıyla ünlü Binissalem Kasabası’nda olacaksınız. Sonradan çıkmayan lekelerle uğraşmamak için ice tulumlardan giyebilirsiniz. Yaklaşık 100 ton üzümü herkesin birbirine fırlattığı bu çılgın festivaldeki renkli geçitleri, şarap tadım etkinlikleri, üzüm yeme yarışmaları vb. ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply