Blausee Gölü İsviçre; Dünya Üzerindeki En Büyüleyici Göllerden Biri

0

İsviçre’de köyler ve göller büyük önem taşıyor. Doğasıyla tartışmasız en güzel ülkelerden biri. Bende İsviçre’ye gitmişken bu defa farklı rotalara çevirdim yönümü ve keşiflerin en güzelini yaptım diyebilirin. Dünya üzerindeki en büyülü noktalardan biri ve Dünya’daki en eşsiz günlerimden birini yaşadığım Blausee Gölü İsviçre’de bulunan şuana kadar ziyaret ettiğim göller içerisinde en çok büyüleyici olanlardan birtanesi.

Yeraltı suları ile beslenen bu göl mavi-yeşil rengi ile göz alıcı bir berraklığa sahip. 12 Metre derinlikte bulunan, su altında rahatlıkla görülen ağaç gövdeleri, kayalar ve balıklar bulunuyor. 15.000 yıl önce kaya düşmesi sonrası oluşan Blausee Golü, suyun kırmızı olan uzun dalga ışığı, kısa mavi dalga ışığını daha iyi çektiği için su rengi mavi-yeşil görünüyor.

Birde gölün bir rivayeti var. Rivayete göre bu mavi-yeşil renk genç bir kızın gözlerinin rengidir. İsviçreli bir çift her gün burayı ziyaret ederler ve daha sonra genç kızın sevgilisi hastalanır ve hayatını kaybeder. Sevgilisinin ölümünden sonra kız da bu suda intihar eder ve gölün rengi talihsiz kızın gözlerinin rengini alır. Raphael Fuchs isimli bir sanatçı, bu rivayetin anısına 1998 yılında genç kızı sembolize eden bir heykel yapmış. Gölü ziyaret etmek ücretli.

Öğrenciler için 4, yetişkinler için 7 İsviçre Frank’ı (CHF) ödemeniz gerekiyor. Bölgede bir adet otel var. Butik bir göl oteli. Dilerseniz burada konaklayabilir çevreyi ve çevredeki diğer köyleri gezebilirsiniz gölü gezmek birkaç saatinizi alabilir. Hatta sonrasında devam ederek çeşit çeşit birbirinden güzel İsviçre Köylerine denk gelebilirsiniz.

Nasıl Gidilir; İsviçre Bern kısmına yakın bulunan göle Bern’e direk uçuş olmadığından Cenevre veya Zürih’e uçuş yaparak sonrasında araçla ortalama 3 saatlik bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Ben Cenevre’den yaklaşık 2 saat bir araç yolculuğu yaparak ulaştım.

İsviçre Bern Kantonu’nun 887 metre yüksekliğinde bulunan, İsviçre’nin en ünlü dağ göllerinden biri Blausee.

15.000 yıl önce kaya düşmesi sonrası oluşan Blausee Golü, Zürich Kantonu’ndan bölgeye gelen iş adamı Johann Leemann-Boller tarafında keşfediliyor. Leemann-Boller 1878 yılında bu gölün bulunduğu yeri satın alıyor.

Daha sonra bu bölge, demiryolu ve karayollarının açılması ile birlikte, hızlı bir şekilde turistler için cazibe merkezi haline geliyor.

Hayatta yapılması gerekenler listenize mutlaka yazın!

 

Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply