Kış Gözüyle İzmir Keşfi

0

İzmir’den döner dönmez ayağımın tozuyla yazmak istedim.Gezmelerdeyim.com blog yazarı Kenan Yıldırım ile kış ortası biz İzmir turu yapalım dedik.İzmir,Urla,Çeşme ve Alaçatı güzergahlarını takip ederek kış günü yola koyuldum neredeyse hepimiz buraların sadece yaz aylarını biliriz gelin şimdi kış aylarına benim gözümle bakalım.İzmir’in kışı nasıl olurmuş görelim.

-İzmir’e gittim diyebilmek için; ilk olarak İzmir’in ikonu haline gelmiş ”İzmir Saat Kulesi ” görmek gerek burada banklarda oturup, uçan kuşları ve saat kulesini seyrederek biraz vakit geçirmek adettendir.Saat Kule’sinin önünü azıcık da olsa boş bulursanız benim gibi bol bol fotoğraf çekmekte yarar var bazen oldukça kalabalık olabiliyor.

-İzmir’in havasını solumak için; Kordon boyunda yürüyüş yapmak ya da bisiklet kiralayıp gezmek gerekir, hatta faytonlar da var, fakat hava şartlarının  kötü olmasından ötürü ”Kordon Boyu” yürüyüşü yapmayı İzmir’in havasını birde denizden koklamayı tercih ettim.

-İzmir şehrini kuşbakışı görebilmek için; ‘Tarihi Asansör’e çıkmak gerek,bu sokağa gelir gelmez en başta bu sokakta yaşamış olan ve sokağa adının veren ünlü sanatçı Dairo Monero’nun heykeli bizi karşılıyor karşılıklı sakız evlerinin arasından geçerek Asansör’e çıkılıyor buraya aynı zamanda halk arasında ”Asansör çıkmazı” da deniliyor.Yukarı çıktığımda İzmir’in silületi denilebilecek bir şehir manzarası gözleri kamaştırıyor.Burada Grand Plaza A.Ş tarafından işletilen üç mekan var Asansör Restoran,Ceneviz Bar ve Teras Kafe isterseniz bu mekanlarda oturup günbatımını seyredebilirsiniz.

-Tarihle bütünleşmek için Kemeraltı Kızlarağası Hanı ;Burada çok dar bir sokak ve karşılıklı kahve dükkanları bulunuyor genellikle tarihi yansıtmak için yöresel tarzda motiflerle döşenmiş birbirleriyle rekabet halinde olan kahve dükkanlarından oluşuyor burada köpüklü dibek kahvesi içtim isteyenlere fal da bakıyorlar.

Kızlarağası Hanı Girişi
Kızlarağası Hanı bol köpüklü kahve keyfi


-Yemek ve alışveriş ve eğlence için Alsansak Kıbrıs Şehitleri Caddesi ;İzmir’e ait yöresel tatları denemenizi tavsiye ederim;İzmir’de çekirdeğe, çiğdem simite de, gevrek derlemiş yolda gördüğünüz simit arabalarında ”gevrekçi” yazıyor.

İzmir Gevrekçisi

Birazda İzmir’de yenilmesi gereken yöresel tatlar ve uğranılması gereken birkaç restoran önerebilirim;

  • Tarihi Alsancak Dostlar Fırının’dan Boyoz yemek gerek,biraz yağlı ve tadını milföy hamuruna benzettim İzmirliler boyozu genellikle yumurta ile birlikte yiyorlar.
  • Alsancak Sevinç Pastanesi;Burası İzmir’in klasikleşmiş pastanelerinden sevgililerin buluşma noktası olduğu gibi aynı zamanda da harika pastalar,kekler ve poğaçaları var.
  • Kırçiçeği Restoran’nın ilk şubesi İzmir’de olduğundan burayı denemek isteyebilirsiniz.
  • Tarihi Topçu Restoran;Çöp şiş denenmeli,
  • Midyeli Restoran ;neredeyse her köşesi menüden-wc’ye kadar midye amblemi bulunan küçük bir restoran tüm menü yine midye’den oluşuyor .
  • Kumrucu Şevki’de Kumru + Ayran ziyafeti yapılabilir yer bulamazsanız endişelenmeyin İzmir Kumrucu cenneti maalesef ben orada yer olmayınca Dodici’de kumru yedim .
  • Manisalı Birtat Restoranda yediğim İzmir Usulu Manisa kebabı yağlı olmasına rağmen takdire şayan bir lezzete sahip ve asla yağlı kısmı rahatsız etmiyor burayı denemelisiniz.
  • Balık Pişiricisi Veli Usta,Sipari Balık, Deniz Restoran ile Ömer Balık Pişiricisi balık yemek için tercih edilebilir.
  • Otuzbeşcafe Restoran’da oturup deniz manzarasının keyfini çıkartabilirsiniz.
  • Kemeraltı’nda Tarihi Doyuranlar Köfte’den köfte yiyebilirsiniz.
İzmir’de yapmadan dönmeyin diyebileceğim birkaç şey daha kalıyor bunlar;Söğütçü Hüseyin veya Söğüşçü Cimbom’dan sakatat seviyorsanız sögüş tadabilirsiniz,lokma yemelisiniz,Kemeraltında midye yemelisiniz ve Kemeraltı Şerbetçisinde Ballı Atom içebilirsiniz.
Manisa Usulu İzmir Köfte/Manisalı Birtat Restoran
 
İzmir’in meşhur  ve lezzetli midyeleri
İzmir Kumru
Paylaş:

Yazar Hakkında

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

Leave A Reply