Türkiye Kayak Merkezleri

2

Türkiye’mizin yaz ayı denizlerin keyfini çıkartırken, kış ayında yüksek dağlarımızda kar keyfini yaşamak mümkün.  Türkiye’de yaklaşık olarak 51 adet kar pisti bulunuyor. Kayak merkezleriyle kış turizmine elverişli olan ülkemizdeki seçtiğim 10 adet ‘’kayak merkezini sizin için listeledim.

1.Uludağ Kayak Merkezi BURSA,

İstanbul’dan günübirlik ziyaret edilebilecek veya konaklama yapılacak kayak İçin en bilindik rota Uludağ. Yıllardır kayak turizmi denilince aklımıza ilk gelen, Türkiye’nin en popüler kayak merkezlerinden biri Uludağ Kayak Merkezi’dir. Bursa iline bağlı Uludağ’da Zirve noktası 2543 Metre’dir. Kış sporları için en uygun dönem, Kasım ile Ocak ayı arasındadır. Konaklama İçin uygun birçok tesis bulunuyor. 

 

2.Kartalkaya Kayak Merkezi BOLU,

 Kartalkaya Bolu iline bağlı Köroğlu Dağları’na kurulmuştur. Yakın konumundan dolayı hafta sonu turlarının yanı sıra günübirlik turların da düzenlendiği tesiste, kayak sezonu Aralık ortasından Mart sonuna kadar devam etmektedir. Sakin aynı zamanda çok seçenekli tatil alternatifi arayanlar için ideal bir tercih noktası olacaktır. Kar kalınlığı 3 metreye kadar ulaşabilmektedir. Avrupa standartlarında hazırlanmış özel bir snowboard pisti bulunuyor. 

3.Kartepe Kayak Merkezi KOCAELİ,

İstanbul’a yakın olmasından dolayı özellikle hafta sonları konaklamalı ya da günübirlik turlar daha çok rağbet görmektedir. Sezon, Aralık ve Şubat sonuna kadar devam etmektedir. Kartepe, aynı zamanda (Sapanca) göl manzarasına sahip birkaç dağdan biri olmasıdır. Bu nedenle her iki güzelliği bir arada barındırmaktadır.

Buranın en önemli özelliklerinden birisi de,Türkiye’de tek bir ski pass ile aynı anda tüm pistlerde kayılabilen nadir kayak merkezlerinden biridir. Kartepe’ye en rahat Maşukiyebeldesinden ulaşım sağlanır. Toplam 12 adet pistte ayrıca lift, telesiyej ve teleski hizmetleri de verilmektedir. 

4. Palandöken Kayak Merkezi ERZURUM,

Erzurum’a bağlı, Palandöken Dağları üzerinde kurulan tesis, Türkiye’nin en yüksek zirvesine sahiptir. Doğu’da bulunmasından dolayı oldukça soğuk hava koşullarına sahip Palandöken’de Aralık ve Mayıs aylarını kapsayan uzun bir kayak dönemi yaşanmaktadır. Uluslararası Olimpiyatlara da ev sahipliği yapan tesis kar çeşitliliği açısından kayakseverleriçin kaliteli ‘’ toz kar’’ adı verilen karda kayak yapma imkanısağlamaktadır. Palandöken Kayak Merkezi, zirve  noktası olan Ejder tepe noktası 3176 metredir. Türkiye de birinci derecede önemli kayak merkezidir. Ayrıca, 27 nolu pist ülkemizin en uzun pistlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Erzurum’da cag Kebap ve kadayıf Dolması yemeği unutmamalı.

5. Sarıkamış Kayak Merkezi KARS,

Kars’a bağlı bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi Türkiye’nin ve Dünya’nın en gözde kayak merkezlerinden biridir. Tesiste Alp dağlarına özel kristal kar türü mevcuttur bu nedenle tesis tüm kayak tutkunlarının ilgi odağı haline gelmiştir. Aralık ve Mart ayları kayak yapmak için uygundur. 2.634 metre yükseklikte bulunan tesiste

1,5 metreye kadar ulaşan kar kalınlığı amatör ve profosyonelkayakçılar için vazgeçilmezdir.

6. Erciyes Kayak Merkezi KAYSERİ,

Kayseri’ye bağlı bulunan ‘’Erciyes Dağı’’3916 m yüksekliğindeki sönmüş bir volkandır.  Bölgede kayak için en uygun tarihler Kasım ile Nisan arasındadır.

Kar kalınlığı 2 metreyi bulmaktadır. Türkiye’deki en uzun telesiyej hizmetlerinden birine sahiptir.  Toz karlarla kaplı olan, kayak merkezinde hizmete sunulan 2 adet telesiyej 2 adet de teleski bulunuyor.

7. Ilgaz Kayak Merkezi KASTAMONU,

Kastamonu, Ilgaz Milli Parkı içerisinde yer alan tesisinzirvesi 2.850 metredir. Kış aylarında bol kar almasından dolayı kış sporları için uygundur. Ayrıca muhteşem bir doğa ortamı sunan tesiste, kayak mevsimi Aralık ayında başlayıp Nisan ayına kadar sürüyor. Yeni başlayanlar ve amatörler için ideal pistlere sahiptir. Kayak merkezinde, çift iskemleli telesiyej tesisi ve bir adet teleski tesisi bulunuyor Kastomanu’yu ziyaret etmek için iyi bir sebep.

8.Davraz Kayak Merkezi ISPARTA,

Isparta’da bulunan en genç ve önemli bir kayak merkezlerimizden biri olan Davraz Kayak Merkezinde toplam 12 pist vardır. Telesiyej, Tur kayağı, snowboard, trekking gibi birçok aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz.

9.Ergan Dağı Kayak Merkezi ERZİNCAN,

Biraz da kendi memleketim Erzincan’da bulunan Ergan Kayak Tesislerinden bahsedelim. Erzincan’nın dümdüz ova manzarası ile birleşen dağda benzersiz bir kayak heyecanı yaşayabilirsiniz. Munzur Sıra Dağları’nın, eteklerinde bulunan, 2 bin 970 metre yüksekliğindeki Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizmi Merkezi 12 km uzunluğundaki kayak pistleri ile 12 aya yaygın bir şekilde birçok spor faaliyeti yapılabilmektedir.. Ayrıca, yeni teknoloji telesiyej sistemi bulunuyor. Benim köyüm Ergan’nın adını alan kayak tesisi popüler olma yolunda devam ediyor.

10.Saklıkent Kayak Merkezi ANTALYA,

Genellikle yaz turizmi ile bilenen Antalya’ da bulunan ‘’Saklıkent Kayak Merkezi’’ Beydağlarında yer alıyor. Saklıkent Kayak Merkezi, dünya üzerinde ekvator çizgisine en yakın kayak merkezlerinden biri olma unvanı taşıyor. Kar kalınlığının zirvede ise 500 cm’yi bulmaktadır. Şehir merkezine yakın olmasından dolayı günübirlik ziyaret için de uygundur. Yaz-Kış bir başka güzel Antalya.

Share.

About Author

Keşif Perisi, tahmin edebileceğiz gibi harika bir keşif rehberi. Yeni yerler keşfetme arzusuyla çıktığım bu yolda mekanlardan,otellere, seyahatlerden, organizasyonlara kadar pek çok alanda yeni keşifler yapıyorum.

2 yorum

  1. Ahmet ilhan Terzioğlu on

    Merhaba Türkiyede bulunan toplam 51 adet kayak merkezi var.Sıralama yaparsaniz tek bölünmemis pist olarak 12 km Erzincan Ergandagi Kayak merkezi 1.sırayı alir. Cok guzel yorumlar yapmissiniz Diger kayakmerkezlerinide tanitirsaniz sevinirim.

Yorum bırakın